Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?
Ewidencjonowanie operacji finansowych przedsiębiorstwa stanowi jeden z głównych obowiązków właścicieli firm. Forma prowadzonej działalności, a także wielkość przychodu są głównymi czynnikami, od których zależy metoda rejestrowania operacji finansowych. Działalność firmy może być prowadzona za pomocą księgowości pełnej lub księgowości uproszczonej. W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy mają obowiązek przejścia z księgowości uproszczonej do pełnej. Czym różnią się te dwie formy prowadzenia księgowości?
Księgowość uproszczona – na czym polega?
Księgowość uproszczoną wyróżnia głównie mniejsza ilość informacji zawartych w finansowych sprawozdaniach w porównaniu do prowadzenia pełnej księgowości, a także ograniczenie wszelkich procedur. Jest ona szczególnie opłacalnym rozwiązaniem w przypadku osób prowadzących niewielkie firmy bądź jednoosobową działalność gospodarczą. Księgowość uproszczoną można prowadzić w formie Księgi Przychodów i Rozchodów. W takiej sytuacji ewidencjuje się w niej przychody, a także wydatki. Inną formą prowadzenia tego rodzaju księgowości może być karta podatkowa, a także ryczałt ewidencjonowany.
Charakterystyka pełnej księgowości
Pełna księgowość powinna być prowadzona w niezwykle precyzyjny i szczegółowy sposób, w związku, z czym warto powierzyć ją specjalistom z Biura Rachunkowego Ibis. Pełną księgowość muszą prowadzić wszelkie spółki cywilne, osobowe, kapitałowe, handlowe oraz osoby fizyczne. Głównym zadaniem tej formy księgowości jest bieżące analizowanie sytuacji finansowej firmy. Pomagają w tym księgi handlowe, w których gromadzi się informacje związane z finansami. Księgi składają się z księgi głównej, ksiąg pomocniczych oraz dziennika. Prowadzenie pełnej księgowości pozwala w efektywniejszy sposób zarządzać finansami oraz dokonywać lepszych prognoz na przyszłość. Dzięki temu przedsiębiorstwo może z roku na rok zwiększać zyski.
Którą formę księgowości wybrać?
Prowadzenie pełnej księgowości jest z góry narzucone niektórym spółkom. Wybierają ją także większe firmy, które chcą w precyzyjny sposób kontrolować finanse. Księgowość uproszczona to dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają prowadzenie biznesu lub chcą samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie. Jest to najłatwiejsza forma rozliczenia, która w wielu przypadkach pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu przedsiębiorcy. Forma prowadzenia księgowości jest zwykle uzależniona od paru czynników. Księgowość warto powierzyć specjalistom, którzy posiadają doświadczenie i potrafią rozwiązywać ewentualne problemy.