Dobre biuro rachunkowe - czyli jakie?
Wsparcie biura rachunkowego jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorcy, który chce uchronić się od samodzielnego prowadzenia księgowości. Specjalista będzie służyć kompleksowym doradztwem, rozliczy faktury i PIT-y, a przede wszystkim reprezentować klienta przed Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Czym jednak kierować się przy wyborze dobrego biura rachunkowego? Co warto uwzględnić?
Kwestie formalne
Przede wszystkim, upewnij się, czy dane biuro działa na rynku w sposób legalny. Placówka musi dysponować:
- certyfikatami Centrum Informacji Księgowej,
- licencją Ministra Finansów,
- ubezpieczeniem OC na prowadzoną działalność.
Dobrze, jeśli dodatkowo biuro może przedstawić klientom potwierdzenie uczestnictwa w różnego typu kursach. Świadczy to o tym, że pracownicy biura mogą się pochwalić aktualizowaną wiedzą skarbowo-podatkową.
Zróżnicowane usługi
Upewnij się, jak bardzo zróżnicowane są oferowane przez daną placówkę usługi.
Najbardziej rekomendowane biura wychodzą do klientów z fachową i kompleksową obsługą księgową, która obejmuje:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych i KPiR,
- prowadzenie ryczałtów ewidencjonowanych i kart podatkowych,
- obsługę kadrowo-płacową (listy płac, deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS, przygotowywanie umów, wystawianie zaświadczenia o zarobkach),
- usługi doradcze (np. wsparcie w wyborze odpowiedniej formy opodatkowania, doradztwo podatkowe już podczas prowadzenia działalności).
Taka kompleksowa obsługa znacznie ułatwia pracę wielu przedsiębiorstwom, bo pomaga im skupić się nie na kwestiach formalnych, tylko na prowadzeniu biznesu.
Bezproblemowy kontakt
Kolejna, bardzo ważna, choć rzadko podejmowana kwestia, odnosi się do komunikatywności osób z biura rachunkowego.
Czasem zdarza się, że przedsiębiorca musi szybko uzyskać odpowiedź na jakieś pytanie. Możliwość rozmowy telefonicznej i sprawnego objaśnienia problematycznej kwestii okazuje się w takich przypadkach bardzo ważna, o czym dobrze wiedzą specjaliści z biura księgowego „Efekt” z siedzibą w Gdyni.
Dlatego wybierając dla siebie biuro rachunkowe, zerknij na opinie dotychczasowych klientów i sprawdź, czy nie narzekają oni na przykład na długie zwlekanie z odpowiedzią. Poza tym dobrą wskazówką będzie też pierwszy kontakt z biurem. Jeśli czekasz na maila zwrotnego na przykład dłużej niż tydzień, to zły znak. Tak samo niepokojący może być brak możliwości dodzwonienia się do biura w deklarowanych godzinach otwarcia.
Utrudniony kontakt z księgowością prowadzi do problemów, więc warto temu zapobiegać już na starcie.