Jak prowadzić księgowość w małej firmie?
Na sukces przedsiębiorstwa wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to dobry pomysł na biznes, atrakcyjna oferta i przemyślana strategia marketingowa. Niestety, nawet najlepszy plan biznesowy nie powiedzie się, jeśli zlekceważymy znaczenie księgowości i zaniedbamy ten obszar działalności. Podpowiadamy, jak zająć się księgowością w małych firmach.
Księgowość w małej firmie. Czy na pewno taka prosta?
Małe firmy w Polsce mają możliwość korzystania z uproszczonej formuły księgowości, przy czym przedsiębiorca samodzielnie wybiera dogodny model rozliczenia z urzędem skarbowym – przy opodatkowaniu liniowym i wg skali podatkowej może prowadzić księgę przychodów i rozchodów; przy opodatkowaniu ryczałtem prowadzi ewidencję przychodów. Tzw. mała księgowość z założenia ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców z sektora MŚP, jednak bardzo często zdarza się, że jej prowadzenie komplikuje obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji, np. wyposażenia, środków trwałych czy przebiegu pojazdu. Podatnicy VAT muszą też pamiętać o prowadzeniu rejestru zakupu i sprzedaży VAT oraz terminowym przekazywaniu do urzędu deklaracji VAT-7 (miesięcznie lub kwartalnie). W efekcie osoby, które nie mają doświadczenia w księgowości, często gubią się w zawiłych przepisach i popełniają kosztowne dla przedsiębiorstwa błędy.
Księgowość w firmie obejmuje nie tylko sprawy podatkowe. Kolejną instytucją, z którą przedsiębiorca musi się rozliczać regularnie i terminowo – bez względu na to, czy zatrudnia pracowników, czy nie – jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych – przypomina ekspert z biura rachunkowego AUREUS w Lublinie.
Bezpieczne prowadzenie księgowości
Teoretycznie do prowadzenia księgowości małej firmy wystarczy samodyscyplina, podstawowa wiedza z zakresu księgowości i dobry program księgowy (oraz umiejętność obsługiwania go). Natomiast praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej, i że zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest powierzenie obsługi księgowej profesjonalistom. Z dobrym biurem rachunkowym warto skonsultować się jeszcze na etapie zakładania firmy, aby doradca pomógł przy wyborze najlepszej w danym przypadku formy opodatkowania i dopełnieniu wszelkich formalności.
Prawo podatkowe zmienia się na tyle szybko, że nawet najlepszy program komputerowy nie zastąpi umiejętności doświadczonego księgowego. Prowadzenie firmowej księgowości to przecież dużo więcej, niż wypełnianie tabelek w programie obliczeniowym. Dobry księgowy nie tylko dba o właściwą komunikację z urzędami (wysyłka plików JPK-VAT i rozliczeń rocznych) oraz obsługę ZUS, ale jest też w stanie szybko reagować na zmieniające się okoliczności w prawie i na bieżąco podsuwać przedsiębiorcy najlepsze rozwiązania. Współpraca z biurem rachunkowym jest dużym ułatwieniem dla małych przedsiębiorców, którzy nie muszą martwić się ewentualnymi kontrolami z US lub karami ZUS, a zamiast tego mogą w pełni poświęcić się sprawom kluczowym dla dalszego rozwoju firmy.
Czy samodzielne prowadzenie działalności się opłaca? Nie. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie firmowych finansów, skontaktuj się z dośw