Jakie pełnomocnictwa może otrzymać biuro księgowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami biura księgowe mogą zostać upoważnione przez przedsiębiorcę do załatwiania wszelkich spraw podatkowych i innych należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Dokument ten dokładne określa czynności, jakie może wykonywać umocowany. Jakie rodzaje pełnomocnictw może otrzymać biuro księgowe? Wyjaśniamy poniżej.
Pełnomocnictwo ogólne
Przedsiębiorca może udzielić przedstawicielowi biura rachunkowego pełnomocnictwa ogólnego. Pozwala ono mu do dokonywania szeregu czynności w imieniu mocodawcy, m.in.:
- zastąpienia go w procedurze wydawania wszelkiego rodzaju zaświadczeń,
- wystąpienia w jego imieniu o wydanie indywidualnych interpretacji,
- dopełnienia czynności sprawdzających w urzędzie skarbowym,
- działania w jego imieniu w trybach nadzwyczajnych, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych upoważnień,
- otrzymywania zawiadomień o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowych i innych postępowań,
- i innych.
Warto dodać, że wszelkie wymienione czynności, przed wprowadzeniem zmian w 2016 roku, wymagały uzyskiwania osobnych pełnomocnictw – wyjaśnia ekspert z Biura Księgowego PLUS z Katowic. Należy jednak zwrócić uwagę, że właściciel firmy może udzielić je na rzecz biura rachunkowego również wtedy, gdy nie toczy się żadna procedura podatkowa. Co ważne, możliwość podpisywania deklaracji wymaga udzielenia osobnego pełnomocnictwa, gdyż czynność ta nie zawiera się w umocowaniu ogólnym.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji
W ramach upoważnienia ogólnego, biuro księgowe nie ma możliwości podpisywania deklaracji. Do tego celu konieczne jest złożenie formularza UPL-1. Co równie ważne, z tytułu uzyskania tego rodzaju mocowania, biuro nie może reprezentować podatnika przed organami skarbowymi. Warto dodać, że ustanowienie omawianego zakresu odpowiedzialności nie wymaga ponoszenia opłat.
Pełnomocnictwo szczególne
Kolejnym rodzajem pełnomocnictwa, jakie przedsiębiorca może udzielić księgowemu, jest umocowanie szczegółowe, dotyczące konkretnej sprawy, która jest prowadzona przez organ podatkowy bądź organ kontroli skarbowej. W tym przypadku konieczne jest wskazanie zakresu upoważnienia, sprawy i organu, ale też poniesienia opłaty. Dokument ten należy ustanowić na druku PPS-1.
Pełnomocnictwo do reprezentowania podczas kontroli
Niegdyś ważnym rodzajem upoważnienia było również to umożliwiające księgowemu reprezentowanie przedsiębiorcy podczas kontroli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakres czynności, jakie obejmowało, został zawarty w pełnomocnictwie ogólnym. W wyjątkowych sytuacjach może być ono również udzielone za pomocą upoważnienia szczególnego.