Księga przychodów i rozchodów – prosty i popularny sposób na prowadzenie księgowości firmy
Każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenie własnego biznesu, musi dokonać wyboru formy opodatkowania firmy. Polscy przedsiębiorcy najczęściej rozliczają się na zasadach księgowości uproszczonej. W precyzyjnym wyliczaniu danin do Skarbu Państwa pomaga między innymi księga przychodów i rozchodów. Kto może skorzystać z podatkowej KPiR? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Księga przychodów i rozchodów – krótka charakterystyka
Podatkowa księga przychodów i rozchodów to dokument, który pozwala na rejestrację wszystkich operacji gospodarczych przeprowadzanych w ramach prowadzenia firmy. Wzór KPiR został opracowany przez Ministerstwo Finansów i obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą w ten sposób rozliczać się z fiskusem. Księga przychodów i rozchodów zbudowana jest z 17-stu kolumn, z których każda ma przypisaną określoną funkcję. KPiR może występować w wersji papierowej bądź cyfrowej. Jej prowadzenie nie jest szczególnie trudne, ale zbiera sporo czasu, dlatego też większość przedsiębiorców powierza to zadanie sprawdzonemu biuru rachunkowemu. Dzięki temu zyskują oni dostęp do wiedzy doświadczonych księgowych i nowoczesnego oprogramowania, a także mogą w pełni skupić się na rozwijaniu swojej firmy.
Kto może prowadzić KPiR?
Jak informuje specjalista z biura rachunkowego Plus z Katowic – księga przychodów i rozchodów przeznaczona jest dla osób fizycznych, którzy prowadzą działalność pozarolniczą, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich. Wszystkie wymienione wyżej podmioty muszą rozliczać się na zasadach ogólnych (skala podatkowa, podatek liniowy), a ich dochody netto nie mogą przekroczyć 2 mln euro za rok poprzedni. Warto dodać, że podatnicy rozliczający się na łamach KPiR zobowiązani są również do prowadzenia:
ewidencji środków trwałych,
ewidencji wartości niematerialnych i prawnych,
ewidencji wyposażenia,
kart przychodów pracowników,
książki kontroli.
Wady i zalety podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Podstawową zaletą prowadzenia KPiR jest opłacanie podatku od faktycznego dochodu firmy. Przedsiębiorcy, którzy wykazują wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, mogą liczyć na satysfakcjonujące korzyści fiskalne skutkujące zmniejszeniem obciążenia podatkowego. Jeśli zaś mowa o wadach księgi przychodów i rozchodów to, jak już wspomniano, jej prowadzenie jest żmudnym i czasochłonnym obowiązkiem. Współpraca z firmą zewnętrzną oferującą usługi rachunkowe daje przedsiębiorcom większą swobodę w prowadzeniu biznesu i minimalizuje ryzyko pojawienia się błędów w dokumentacji księgowej firmy.