
Na kim spoczywa obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych?
Sprawozdania finansowe sporządza się po zakończeniu roku obrotowego oraz po zamknięciu ksiąg rachunkowych. Traktuje się je jako najistotniejsze dla przedsiębiorstwa raporty podsumowujące stan majątku jednostki, źródła jego pochodzenia oraz wypracowane zyski/poniesione straty. Kto jest zobowiązany do ich spisywania? Otóż zgodnie z Ustawą o rachunkowości obowiązek ten ciąży na wszystkich jednostkach prowadzących księgi rachunkowe. Co powinien zawierać dokument?
Sprawozdanie finansowe i jego elementy składowe
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde sprawozdanie finansowe składa się ze ściśle określonych elementów. Składa się ono z następujących części:
- wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
- bilans (zestawienie aktywów i pasywów),
- rachunek zysków i strat (wariant kalkulacyjny bądź porównawczy),
- rachunek przepływów pieniężnych – liczony metodą pośrednią bądź bezpośrednią,
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- dodatkowe informacje i objaśnienia, które szczegółowo opisują poszczególne składniki majątku bądź ich grupy, analizują koszty i przychody i przedstawiają szczegółowo aktualną sytuację finansową i majątkową firmy.
W raporcie należy wskazać okres, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe. Powinny zostać tam ujęte również dane łączne, jeżeli w skład firmy wchodzą inne, wewnętrzne jednostki organizacyjne. Nie można również zapominać o wskazaniu chęci kontynuowania działalności gospodarczej. Równie ważne jest też omówienie zasad dotyczących księgowości firmy i wskazanie metod wyceny należących do niej aktywów i pasywów.
Jesteś przedsiębiorcą, który zgodnie z ustawą zobowiązany jest do sporządzania raportów finansowych, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Większość firm, które prowadzą tak zwaną pełną księgowość, korzysta z pomocy wykwalifikowanych pracowników, zatrudnionych w jednostce lub z pomocy zewnętrznej tj. z usług biura rachunkowego.
Jako profesjonalne biuro rachunkowe prowadzimy dla naszych klientów księgi handlowe i wszystkie ewidencje pomocnicze. Rzetelnie i z najwyższą starannością sporządzamy też sprawozdania finansowe jednostek oraz niezbędne deklaracje podatkowe. Pomagamy także tworzyć politykę rachunkowości dla jednostki. – Wyjaśnia właściciel Biura Rachunkowego Bilans.
Sprawozdania finansowe i wycena majątku przedsiębiorstwa
W procesie prawidłowego sporządzania sprawozdania finansowego bardzo ważna jest prawidłowa wycena majątku firmy. Roczne zestawienie powinno obejmować między innymi wykaz składników majątku, czyli tzw. aktywa, oraz źródła pochodzenia tego majątku - czyli tzw. pasywa. Sposoby wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów jednostki powinny zostać opisane w polityce rachunkowości, a każdorazowa ich zmiana, możliwa tylko na początku nowego roku obrotowego, również powinna zostać odnotowana w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa.
Sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa z wymienionymi powyżej elementami składowymi należy sporządzić w języku polskim, posługując się polską walutą.