Skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa
Płynność finansowa przedsiębiorstwa to zdolność firmy do terminowego regulowania bieżących zobowiązań wobec kontrahentów, pracowników czy organów podatkowych, tj. US i ZUS. Płynność finansowa ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jednak wiele firm boryka się z problemami finansowymi, które mogą prowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Dowiedz się, jakie są skutki utraty płynności finansowej w firmie!
Niedotrzymywanie terminów płatności i utrata zaufania
Jeśli firma utraciła płynność finansową, to oznacza, że nie ma środków na regulowanie bieżących zobowiązań. Przedsiębiorca może nie być w stanie płacić terminowo faktur swoim wierzycielom i dostawcom. Problemem staje się także wypłata wynagrodzeń pracownikom. Może to prowadzić do niekorzystnych skutków dla przedsiębiorstwa. Problemy z wypłacaniem wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych mogą powodować trudności w utrzymaniu najlepszych pracowników.
Ograniczenie rozwoju przedsiębiorstwa i możliwości inwestycyjnych
Przedsiębiorstwo, które utraciło płynność finansową, traci zdolność do obsługi bieżących długów i zaciągania nowych zobowiązań. Jest niewiarygodne w ocenie instytucji bankowych. Może mieć zatem trudności z inwestowaniem w rozwój swojej działalności lub wprowadzaniem nowych produktów i usług na rynek - tłumaczy ekspert z kancelarii Legal Liability w Łodzi.
Bardzo często skutkuje to utratą konkurencyjności na rynku wobec innych przedsiębiorstw. Rozpowszechnienie informacji o utracie płynności finansowej przedsiębiorstwa wśród konkurencji i kontrahentów może mieć także negatywny wpływ na sprzedaż oraz dystrybucję produktów. Dlatego prawidłowe zarządzanie płynnością finansową i jej bieżące monitorowanie jest tak ważne dla wiarygodności firmy i jej atrakcyjności dla kontrahentów.
Upadłość przedsiębiorstwa
Przedsiębiorca, chcąc spłacić zobowiązania, może zacząć się zadłużać, a nawet doprowadzić do niewypłacalności i upadłości przedsiębiorstwa. Ogłasza się ją w stosunku do dłużnika niewypłacalnego, czyli takiego, który opóźnia się w spłacie wierzytelności przez 3 miesiące lub gdy wartość zobowiązań przewyższa majątek dłużnika przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Jednak za sprawą tej procedury i pomocy doświadczonego prawnika firma może wydostać się ze spirali zadłużenia i rozpocząć nowy start bez długów.