W jakim celu sporządza się sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe jest dokumentem, który zawiera najważniejsze informacje finansowe o rocznej działalności przedsiębiorstwa. Zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi standardami, ma za zadanie przedstawić w sposób uporządkowany sytuację finansową danego podmiotu gospodarczego i jego wyniki finansowe. Dokument ten zawiera również wyniki finansowe firmy. Czym charakteryzują się sprawozdania finansowe?
Z czego składa się sprawozdanie finansowe?
Pierwszą zasadę rachunkowości stanowi rzetelny i jawny obraz sytuacji. Na jej podstawie sprawozdania finansowe powinny ilustrować obraz sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu, którego dotyczy, w sposób pełny, rzetelny i zgodny z treścią ekonomiczną. Można to otrzymać pod warunkiem przestrzegania zasad ciągłości, kontynuacji, memoriału, współmierności oraz ostrożności. Pierwsza to wykonywanie rachunkowości dotyczącej sporządzania sprawozdania finansowego tak, aby w kolejnych latach obrotowych informacje z nich wynikające były porównywalne. W przypadku zasady kontynuacji należy stosować przyjęte zasady rachunkowości przy założeniu, że jednostka będzie w najbliższej przyszłości kontynuować działalność w zakresie nieodbiegającym od obecnego.
Zasada memoriału stanowi o zaliczeniu przychodów i kosztów zgodnie z okresem, w którym wystąpiło zdarzenie gospodarcze. Innymi słowy, jest to pełne dopasowanie wysokości uzyskanych przychodów, względem poniesionych kosztów bardzo często kompletnie niezwiązanych z ich zapłatą. Zasada ostrożności mówi natomiast o tym, w trakcie wyceny aktywów i pasywów stosujemy największą ostrożność, realność wyceny majątku firmy, a przeliczeń dokonujemy zgodnie z bieżącą wartością aktywów i pasywów, pomniejszając ją do wartości osiągalnych, a nie księgowych. Celem nadrzędnym jest pokazanie realnego zgodnego z rzeczywistością stanu finansowego przedsiębiorstwa
Komu zlecić przygotowanie sprawozdań finansowych?
Zanim odpowiemy na pytanie komu zlecić przygotowanie sprawozdania finansowego należy zadać sobie pytanie komu należy powierzyć prowadzenie ksiąg handlowych. Odpowiedz jest prosta. Tylko osobom, które legitymują się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem i latami praktyki. Przykładem jest Biuro Rachunkowe Progres. Prowadzenie ksiąg jest czynnością niezmiernie odpowiedzialną, a jej nierzetelne prowadzenie skutkuje konsekwencjami karno-skarbowymi. Wybierając biuro rachunkowe do współpracy należy kierować się doświadczeniem i wiedzą pracowników, a nie ceną, gdyż za pozorną oszczędność, może przyjść nam słono zapłacić.