
Wniosek o emeryturę ZUS EMP
Wiele osób myśli, że wraz z wiekiem, automatycznie otrzyma od ZUS emeryturę. Niestety - tak nie jest. Zakład ubezpieczeń społecznych sam nie weryfikuje, ani nie decyduje za podatnika, kiedy dokładnie przechodzi on na emeryturę. Jest to w pewnym stopniu wybór podatnika (na warunkach i w granicach przewidzianych ustawą). Co więc daje ZUS EMP? I jak poprawnie złożyć ten wniosek?
Co daje wniosek ZUS EMP?
Wniosek ZUS EMP wszczyna procedurę weryfikacji uprawnień do emerytury z ZUS. To znaczy, że dopiero po złożeniu takiego wniosku organ zdecyduje czy wnioskodawca spełnia wymogi do emerytury (w tym osiągnięcie odpowiedniego wieku oraz okresu składkowego). W przypadku braku wyliczonego kapitału początkowego, jeżeli ma on wpływ na wysokość emerytury, również zostanie ustalony na podstawie wniosku.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek ZUS EMP można w tradycyjnej formie złożyć w każdej placówce ZUS. Zostanie on jednak przesłany do odpowiedniej jednostki, właściwej dla wnioskodawcy – zgodnie z miejscem jego zamieszkania (podobnie jak we właściwości podatkowej PIT, jednak przy weryfikacji ZUS, w informacji do wniosku o emeryturę, utożsamia miejsce zamieszkania z miejscem zameldowania na pobyt stały). W przypadku osób zamieszkujących na stałe za granicą, wniosek powinien być rozpatrywany zgodnie z miejscem pobytu lub ostatnim miejscem zamieszkania / zameldowania w kraju. W przypadku zamieszkania w krajach UE, EFTA lub w państwie, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym, wniosek rozpatrzy i przekaże do jednej z zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych ZUS realizujący umowy międzynarodowe. Złożenie wniosku tradycyjnie oznacza osobiste przedłożenie dokumentu w organie ZUS lub przesłanie go za pomocą polskiego wyznaczonego operatora pocztowego – Poczty Polskiej (listem poleconym).
Wniosek ZUS EMP można złożyć również w nowoczesnej formie elektronicznej, korzystając z tak zwanej „e-administracji”. Ten rodzaj formularza można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), jeżeli wnioskodawca posiada profil zaufany (ePUAP) lub bezpieczny podpis elektroniczny.
Wniosek można złożyć również bezpośrednio w organie – ustnie do protokołu.
Jak powinien wyglądać prawidłowy ZUS EMP?
W przypadku tradycyjnej formy wypełniania wniosku ZUS EMP, powinien on zostać wypełniony przede wszystkim czytelnie. Identyfikatorem podatkowym dla wnioskodawcy jest NIP, jeżeli prowadzi on działalność gospodarczą lub płaci podatek od towarów i usług lub PESEL – dla wszystkich innych przypadków. Wniosek nie musi posiadać oddzielnego uzasadnienia, jednak należy pamiętać, że sam formularz narzuca podanie przez wnioskodawcę szeregu informacji. Dodatkowo, jako załączniki powinny pojawić się odpowiednie dokumenty, potwierdzające podnoszone w druku informacje.
Jeżeli wnioskodawca zmieni zdanie – na przykład będzie chciał dalej pracować, może wniosek wycofać. Wycofanie wniosku o emeryturę z ZUS może nastąpić, jeżeli wnioskodawca nie otrzymał jeszcze decyzji w sprawie lub w ciągu miesiąca od dnia w którym decyzję otrzymał. Wycofanie może nastąpić ustnie lub do protokołu i nie trzeba go uzasadniać.