5 cech dobrego podestu roboczego
Niskopoziomowe podesty robocze stają się coraz bardziej popularne zarówno w świecie budownictwa, jak i w świecie majsterkowania. Dlaczego? Ponieważ są one idealne do dosięgnięcia rzeczy, które znajdują się około metr poza zasięgiem wzrostu i są bezpieczniejsze w użyciu niż np. zwykłe drabiny. Czym powinien odznaczać się dobry podest roboczy? Sprawdź!
Niskie podesty robocze
Niskie platformy robocze stanowią bezpieczne rozwiązanie do pracy na małych i średnich wysokościach w różnych branżach. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Sprawdzą się w użyciu, jeśli potrzebujesz czegoś bezpiecznego i solidnego, gdy trzeba wykonać pracę znajdującą się od pół metra do metra poza Twoim zasięgiem, np. tynkowanie, szpachlowanie, malowanie lub naprawy mechaniczne.
Szeroka podstawa i stabilne nogi zapewniają bezpieczną konstrukcję do pracy, więc nie musisz martwić się o równowagę. Co więcej, podest roboczy może być lekki i łatwy do przenoszenia. Na jego równej powierzchni możesz również umieścić niezbędne narzędzia i inne materiały do pracy np. wiaderko z farbą i nie martwić się o jej rozlanie. Tak więc w przypadku nawet prac dorywczych takich, w których będziesz potrzebował niewielkiej pomocy na wysokości, preferowanym produktem powinna być właśnie niska platforma.
Cech dobrego podestu roboczego
W przeciwieństwie do innych produktów niski podest roboczy nie ma wszechstronności, która umożliwiałaby użytkownikowi osiągnięcie wielu wysokości. Jednak i tak warto ich używać do dostępu na niskim poziomie. Czym powinien charakteryzować się dobry podest roboczy?
– Zgodnie z przepisami BHP powierzchnia podestu roboczego powinna być pozioma, równa, z bezpieczną nawierzchnią. Jej obszar musi wystarczać dla pracowników, narzędzi i niezbędnych materiałów. Większość tego typu wyrobów można wyprodukować według wytycznych klienta – wyjaśnia specjalista z firmy GK-Product.
Oto 5 najważniejszych cech dobrego podestu roboczego:
- Bezpieczny, co potwierdzone zostaje certyfikatem spełnienia wszystkich najważniejszych norm np. EN-131.
- Wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów.
- Kompaktowy i łatwy w transporcie.
- Opatrzony długą i szczegółową gwarancją.
- Trwały ze stabilnie umocowanymi elementami konstrukcyjnymi.
Warto pamiętać, że podest roboczy ma nie tylko umożliwić dosięgnięcie tam, gdzie normalnie jest to niemożliwe, ale także zapewnić bezpieczeństwo stanowiska pracy. Dlatego korzystając z takiego podwyższenia, nie zapomnij o przestrzeganiu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.