Jak wybrać firmę budowlaną?
Planujesz remont, budowę lub rozbiórkę domu? Potrzebujesz pomocy doświadczonej ekipy budowlanej? Dowiedz się, jak wybrać firmę budowlaną. Co wchodzi w zakres jej usług? Czym się kierować przy wyborze wykonawcy? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak wybrać wykonawcę w zakresie budownictwa.
W poradniku aleRanking:
Rodzaje firm budowlanych – jakie usługi oferuje firma budowlana?
Czy firma oferuje kompleksowe usługi?
W zależności od potrzeb wybierz firmę, która odpowiada Twoim wymaganiom. Na rynku znajdziesz firmy, które zajmują się wznoszeniem budynków, przygotowaniem terenu pod budowę, tworzeniem wykopów i wierceń czy wykonywaniem instalacji elektrycznych. Jeśli zależy Ci na kompleksowych usługach, wybierz firmę, która zatrudnia różnych specjalistów zarówno stolarki budowlanej, jak i tworzenia konstrukcji czy pokryć dachowych.
Szukaj firmy, która zajmie się całym procesem. Wybierz takiego wykonawcę, który przeprowadzi analizę Twoich potrzeb, zrealizuje budowę domu czy przeprowadzi remont zgodnie z planem.
Czy firma proponuje nadzór nad pracami?
Dobrą firmę budowlaną można poznać po tym, że zapewnia profesjonalny nadzór budowlany. Jest on przy tym dopasowany do Twoich potrzeb i pozwala zrealizować projekt. Masz pewność, że prace będą przeprowadzone pod okiem specjalisty, a wszystkie etapy wykonane w terminie i zgodnie z prawem budowlanym.
Czy firma zajmuje się przygotowaniem terenu pod budowę?
Jednym z kluczowych elementów budowy jest przygotowanie terenu. Ukształtowanie terenu na działce wpływa na rozwój prac budowlanych. Po wymierzeniu przez geodetę i zaznaczeniu granic działki dobrze, aby ekipa budowlana wyrównała teren pod budowę. Wówczas możliwe będzie przygotowanie miejsca na materiały budowlane.
Czy oferuje budowę pod klucz?
Zależy Ci na szybkim wprowadzeniu się do domu? Sprawdź, czy firma budowlana oferuje budowę pod klucz. Obejmuje ona m.in. wykończenie ścian i podłóg, instalację białego osprzętu – wanny czy umywalki, drzwi wewnętrznych czy małej architektury np. podejścia czy podjazdu, a także ogrodzenia. Dowiedz się, ile trwają prace umożliwiające zamieszkanie.
Czy wykonuje wykopy?
Oprócz prac ziemnych ekipa budowlana powinna wykonać wykopy pod fundamenty obiektów mieszkalnych czy pod szamba, oczyszczalnie i inne obiekty. Jeśli zależy Ci na czasie, szukaj firm, które mają w ofercie takie usługi. W przeciwnym razie będziesz musiał szukać innej wyspecjalizowanej ekipy, stracisz więc czas i będziesz musiał dodatkowo zainwestować. Dobrze, aby firma wykonywała także wykopy pod instalacje, a więc pod przewody, rury czy pod przyłącza z mediami.
Czy wykonuje instalacje?
Zależy Ci na wykonaniu robót instalacyjnych? Zapytaj, czy firma ma w umowie montaż instalacji. Zwykle przedsiębiorstwa oferują montaż instalacji:
- wentylacji
- sanitarnych
- grzewczych
- klimatyzacji
- rekuperacji
- pomp ciepła
- kolektorów słonecznych
- odkurzaczy centralnych
- przyłączy – gazu, wody i kanalizacji
- instalacji fotowoltaicznych
Czy wykonuje remonty?
Planujesz remont domu lub mieszkania? Sprawdź, czy dana firma budowlana ma w swojej ofercie również usługi remontowe i dysponuje profesjonalnym sprzętem, który pozwoli wykonać prace remontowe. Dowiedz się, czy dodatkowo świadczy usługi wykończeniowe, hydrauliczne i elektryczne.
Czy realizuje rozbiórki?
Chcesz przeprowadzić rozbiórkę? Szukaj firm, które się w tym specjalizują. O firmie dobrze świadczy to, że ustali z Tobą indywidualnie cały przebieg rozbiórki. Ustal, jakie części mają pozostać nienaruszone, a które zniszczone i wywiezione z terenu, gdzie przeprowadzono rozbiórkę.
Porady – czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej?
Jakie uprawnienia powinna posiadać firma budowlana?
Firma budowlana może mieć uprawnienia do:
- kierowania pracami budowlanymi
- projektowania
Uprawnienia budowlane udziela się bez ograniczeń bądź w ograniczonym zakresie. Mogą być udzielane w takich specjalnościach, jak konstrukcyjno-budowlana, inżynieryjna (mostowa, drogowa, kolejowa czy hydrotechniczna), jak również wyburzeniowa i instalacyjna. Dlatego sprawdź wcześniej, czy firma ma odpowiednie uprawnienia, gdyż stanowi to gwarancję sprawnie wykonanych prac budowlanych.
Kto powinien nadzorować prace?
Kierownik budowy jest potrzebny w sytuacji, gdy do robót budowlanych potrzebne jest pozwolenie na budowę. Niektóre inwestycje budowlane, które realizuje się na podstawie zgłoszenia wymagają nadzoru. Dlatego dowiedz się, kto zajmie się monitorowaniem prac.
Nawet jeśli do wykonania są drobne prace, sprawdź, czy w ekipie jest doświadczona osoba nadzorująca przebieg robót. Pozwoli to uniknąć komplikacji. Nadzór nad ekipą budowlaną przez specjalistę pozwoli Ci poza tym zaoszczędzić czas.
Kierownik budowy między innymi odpowiada za zabezpieczenie terenu budowy czy prowadzenie dokumentacji. Sprawdza, czy budowa przebiega w zgodzie z projektem czy harmonogramem. Uzupełnia również dziennik budowy i przygotowuje dokumentację powykonawczą obiektu budowlanego.
Jak wyglądają projekty firmy?
O wieloletniej obecności na rynku i realizacji wielu projektów świadczy różnorodne portfolio firmy budowlanej. Dlatego przed podjęciem decyzji, sprawdź na stronie WWW zrealizowane projekty wykończenia domów czy mieszkań. Sprawdź, czy firma realizowała już takie typy projektów, na których Ci zależy. Jeśli praca, którą chcesz zlecić jest nietypowa, ustal wcześniej wszystkie szczegóły, by nie doszło do nieporozumienia. Dobra firma budowlana bowiem sprawdzi się w pracy w każdych warunkach i podejmie się każdych wyzwań.
Jaka jest lokalizacja firmy?
Dobrze, abyś sprawdził wcześniej siedzibę wykonawcy. Wszystko dlatego, że im bliżej miejsca wykonania budowy będzie się znajdować firma budowlana, tym mniej zapłacisz za usługę. Najlepszym rozwiązanie jest wybór wykonawcy z Twojej okolicy. Jest to gwarancja szybkiego i kompleksowego przeprowadzenia prac budowlanych.
Jak wygląda umowa?
Podjąłeś już decyzję o wyborze firmy budowlanej? W takim razie ustal warunki współpracy oraz podpisanie umowy. Powinny się w niej znaleźć:
- kosztorys
- harmonogram prac
- kwestie formalne
- warunki odstąpienia od umowy
Nie można również zapomnieć o danych firmy i inwestora. Umowa powinna obejmować dokładną cenę, zakres prac oraz datę i miejsce podpisania umowy. Dodatkowo nie możesz zapomnieć o zapisie dotyczącym wysokości kar za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac.
Czy w umowie są zawarte terminy?
Przed podpisaniem umowy upewnij się, że znajdują się w nich terminy:
- przekazania przez inwestora wykonawcy terminu budowy lub remontu
- termin rozpoczęcia robót budowlanych lub remontowych
- czas zakończenia prac budowlanych lub remontowych
- termin likwidacji ewentualnych wad czy usterek
- zapłaty wynagrodzenia
Zaplanowanie prac pozwala oszacować koszty budowy domu czy przeprowadzenia remontu.
Czy firma nie prowadzi zbyt wielu projektów?
Gdy firma ma do wykonania mnóstwo zleceń, nie jest to dobre dla Twojego interesu, gdyż może to opóźniać również Twoją budowę lub remont. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć, poprzez określenie w podpunktach kar w umowie.
Określ dokładnie koszty opóźnienia każdego etapu prac. Poza tym dodaj kary za niewykonanie danych czynności w zgodzie z projektem. Złe wymiary czy tanie zamienniki to tylko niektóre z przykładów. Godna zaufania firma budowlana, dotrzymująca terminów i realizująca zgodnie z umową projekty nie będzie miała problemu z zapisami tego typu.
Czy firma budowlana chce zaliczkę?
Firma budowlana chce od razu zaliczkę wynoszącą około 30% wartości inwestycji? Nigdy się na to nie zgadzaj! Dopiero po weryfikacji przedsiębiorstwa i podpisaniu umowy możesz zapłacić. W sytuacji, gdy potrzebna jest zaliczka na materiały budowlane, najlepiej kup je samodzielnie lub rozlicz na podstawie faktury i po ich dostarczeniu. Pamiętaj: doświadczone przedsiębiorstwo nie będzie od Ciebie wymagać „słownych” zaliczek.
Czy dostępny jest cennik usług?
Przed wyborem firmy oferującej usługi budowlane porównaj kilka cenników. Na wysokość wpływa standard wykonywanych robót. Lepiej nie wybierać najtańszych ekip budowlanych, gdyż roboty przez nich wykonywane nie wiążą się z żadną gwarancją. Jest to natomiast spore ryzyko inwestycyjne. Na wysokość kosztów wpływa ponadto rejon. Dlatego sprawdź w Internecie, jakie są różnice w cenach w danych województwach. Cennik usług budowlanych powinien być udostępniony przez firmę w Internecie.
Czy firma dokonuje wyceny prac?
Poproś o wycenę harmonogramu prac. W sytuacji, gdy uznasz, że już na tym etapie coś się nie zgadza, to zawsze możesz zrezygnować z dalszej współpracy. Spróbuj negocjować – firmy budowlane nabywają materiały po dużych zniżkach, więc nie powinny mieć z tym problemu.
Jakiego sprzętu i materiałów używa?
Unikaj firm, które nie korzystają z profesjonalnego sprzętu i materiałów budowlanych wysokiej jakości. Zaawansowane technologicznie maszyny czy sprzęt wielkogabarytowy to główne zalety dobrego przedsiębiorstwa budowlanego.
Jak wygląda logistyka?
Dużą zaletą współpracy z firmą budowlaną jest dostarczenie przez nią materiałów budowlanych. Często wiąże się to z rabatami czy upustami cenowymi. Dlatego sprawdź, czy to oferuje, czy musisz sam się tym zająć.
Czy firma współpracuje z hurtownią?
Współpraca z hurtownią materiałów budowlanych to cecha dobrego przedsiębiorstwa. W ten sposób zapewnia się inwestorom czy firmom płynny dostęp do szerokiej oferty materiałów, które często dzięki współpracy są oferowane w atrakcyjnych cenach.
Czy firma współpracuje ze specjalistami, np. rzeczoznawcą budowlanym?
Zaufanie do firmy budowlanej buduje współpraca ze specjalistami w dziedzinie projektowania, tworzenia ekspertyz budowlanych czy doradztwa technicznego. Dlatego szukaj firmy, która współpracuje z wydającym opinie rzeczoznawcą budowlanym. W ten sposób otrzymasz rzetelne informacje od specjalistów z danej dziedziny, a więc od architektów, projektantów czy kierowników budowy.
Jak wygląda kontakt z firmą?
Wybierz przedsiębiorstwo, z którym kontakt jest szybki i sprawny. Unikaj natomiast takich, z którymi kontakt jest od samego początku utrudniony. W trakcie budowy czy remontu naturalną koleją rzeczy jest to, że będziesz mieć wiele pytań czy wątpliwości. Wówczas dobrze, abyś miał możliwość bezpośrednio porozmawiać z wykonawcą.
Czy firma zobowiązuje się do ewentualnych poprawek?
Niekiedy na koniec prac budowlanych okazuje się, że potrzebne będzie przeprowadzenie poprawek zgodnych z projektem. Wtedy warto się wcześniej zabezpieczyć i wziąć pod uwagę poprawki w umowie.
Czy firma jest ubezpieczona?
W sytuacji błędów wykonawców, niewłaściwego wykonania prac, a nawet rażącego niedbalstwa warto wcześniej zapytać, czy firma budowlana jest ubezpieczona. W takim przypadku możesz liczyć na odszkodowanie.
Czy firma jest elastyczna?
Wybieraj firmy, które potrafią dostosować się do Twoich oczekiwań. Dobre przedsiębiorstwo będzie elastyczne i otwarte na kontakt, a także doradzi Ci w wyborze najlepszych rozwiązań.
Czy firma wykonuje usługi specjalistyczne?
Sprawdź, czy firma wykonuje usługi specjalistyczne takie jak prace na wysokości czy wynajem dużego i małego sprzętu budowlanego. Dowiedz się, czy oferuje mniej typowe prace, np. naprawę posadzek czy konstrukcji betonowych, jak również szlifowanie, śrutowanie, frezowanie lub wiercenie w betonie i żelbetonie.
Czy firma udostępnia referencje?
Referencje świadczą o wysokiej jakości usługach budowlanych. Referencje od zadowolonych klientów dostępne na stronie WWW przedsiębiorstwa gwarantują rzetelne wykonanie robót.
Czy firma może się pochwalić certyfikatami i szkoleniami?
Szukaj firmy, która może się pochwalić potwierdzeniem kwalifikacji ekipy budowlanej w postaci certyfikatów czy ukończonych szkoleń. Jest to gwarancja dobrze wykonanych prac budowlanych.
Podpowiedzi, jak wybrać firmę budowlaną
- Jakość oferty – sprawdź, czy firma budowlana zapewnia indywidualną pomoc i używa sprzętu wysokiej jakości oraz solidnych materiałów
- Doświadczenie firmy – postaw na doświadczonych specjalistów
- Polecenia klientów – zapoznaj się z ocenami klientów
- Lista firm budowlanych - jeśli chcesz szybko znaleźć specjalistę, sprawdź listę na aleRanking. Znajdź interesujące Cię usługi w Twojej okolicy i poznaj ofertę fachowców.