Aplikacja pianki PUR a błędy wykonawcze. Jak ich uniknąć?
Izolacja natryskowa z zastosowaniem pianki poliuretanowej to popularna metoda wykonywania ociepleń. Do zalet tej technologii zalicza się m.in. szybkość aplikacji oraz możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Warunkiem jest jednak prawidłowy sposób nanoszenia tego materiału izolacyjnego. Jakich błędów należy unikać i jak prawidłowo wykonać taką izolację? Podpowiadamy.
Jak aplikuje się piankę PUR podczas izolacji?
Wykonanie izolacji ociepleniowej pianką poliuretanową polega na zastosowaniu metody natryskowej. Do tego celu wykorzystuje się specjalne pistolety natryskowe, w których powstaje odpowiednia konsystencja piany. Dwa podstawowe składniki – poliol i izocyjanian – są zasysane dzięki pompie, a następnie mieszane w agregacie w warunkach wysokiego ciśnienia. Aplikacja odbywa się bezpośrednio z pistoletu natryskowego. Cienka warstwa materiału już w czasie kilku sekund zwiększa swoją objętość, pozostawiając na danej powierzchni jednorodną i trwałą izolację. W zależności od przeznaczenia, stosuje się jeden z następujących rodzajów pianki poliuretanowej: otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową.
Izolacja PUR – najczęstsze błędy
Zaniedbania na etapie nakładania pianki PUR mogą skutkować późniejszym pojawianiem się na powierzchni materiału ubytków. W rezultacie izolacja nie będzie skuteczna, a inwestorzy poniosą większe koszty związane z ogrzewaniem. Jak wyjaśniają specjaliści, do częstych błędów podczas aplikacji pianki PUR zalicza się:
niewłaściwy dobór rodzaju pianki,
brak zastosowania folii paroizolacyjnej na dachu,
zaniedbanie przygotowań (np. wprowadzenia wentylacyjnego i mocowania wieszaków pod regipsami),
nieszczelność zabezpieczeń przy oknach i ścianach.
Należy pamiętać, że brak wiedzy podczas łączenia komponentów może też doprowadzić do uszkodzenia zdrowia. Nie zaleca się więc prób samodzielnego wykonywania ocieplania pianką PUR.
Czy warto zatrudnić fachowców?
Do wykonania izolacji natryskowej zdecydowanie warto, a nawet trzeba zatrudnić profesjonalną ekipę. Jest to nie tylko kwestia poprawnego i szybkiego wykonania prac, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Użytkowanie agregatów do metody natryskowej wymaga ukończenia specjalistycznych szkoleń. Jest tak, ponieważ nieprawidłowa obsługa pistoletu i niekontrolowane połączenie substancji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi. Doświadczeni montażyści zawsze posiadają odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak kombinezon, gogle, maska czy rękawice. Na terenie Poznania i okolic usługi izolacji natryskowej oferuje PROXIMO Krzysztof Jodko. Firma specjalizuje się w wykonywaniu ociepleń pianką PUR zarówno w mieszkaniach i domach prywatnych, jak i obiektach przemysłowych lub rolniczych.