Betonowa czy ceramiczna - którą dachówkę wybrać?
Dachówki betonowe i ceramiczne to dobra alternatywa dla popularnych blachodachówek. Ich zaletą jest wytrzymałość oraz nieporównywalne z innymi pokryciami walory estetyczne. Warto jednak wiedzieć, że beton i ceramika to dwa zupełnie różne materiały, charakteryzujące się odmiennymi cechami.
Jak powstaje dachówka ceramiczna, a jak betonowa?
Dachówka ceramiczna to tradycyjny wyrób znany od pokoleń, który wytwarzany jest z naturalnych surowców. Glina jest formowana, suszona a na końcu wypalana. Dzięki angobowaniu i glazurowaniu możliwe jest zabarwienie dachówki ceramicznej na kolor inny niż klasyczny ceglany. W procesie angobowania do mieszanki gliny dodawane są między innymi tlenki metali, które pozwalają na uzyskanie matowych powłok. Z kolei dachówki glazurowane charakteryzują się połyskującą strukturą, co wynika z dodatku rozdrobnionego szkliwa.
Dachówka betonowa wytwarzana jest z wysokiej jakości cementu portlandzkiego, piasku kwarcowego oraz wody. Gotowa zaprawa wylewana jest do form a po wstępnym wyschnięciu malowana farbą akrylową w kilku warstwach. Często stosowane są także specjalne barwniki już na etapie przygotowywania masy. Proces produkcyjny kończy się wraz z całkowitym wyschnięciem dachówki. Obydwa rodzaje dachówek sprzedawane są w hurtowni pokryć dachowych Tyliński w Lesznie.
Czym różni się dachówka ceramiczna od betonowej?
Wybierając dachówkę, warto zwrócić uwagę na trwałość deklarowana przez producentów. W przypadku dachówek betonowych maksymalny okres trwałości szacowany jest na kilkadziesiąt lat, a w przypadku ceramiki można mówić nawet o całym stuleciu.
Warto także wiedzieć, że poszycie betonowe nie ustępuje pod względem wytrzymałościowym dachówce ceramicznej – obydwa wyroby wytrzymują silny wiatr, nasłonecznienie i intensywne opady deszczu, śniegu oraz gradu. Nie straszne im wahania temperatur, które nie powodują rozprężeń ich struktury. Beton wraz z upływem lat twardnieje, a więc ulega wzmocnieniu. Ceramika z kolej wykazuje bardzo niską nasiąkliwość i mrozoodporność, a to oznacza, że woda nie wniknie w jej strukturę i nie uszkodzi dachówki na skutek zamarzania.
Podstawowa różnica tkwi w cenie – dachówka z ceramiki we wspomnianej hurtowni pokryć dachowych w Lesznie jest droższa, ale największy koszt generują rozmaite ceramiczne detale niezbędne do wykończenia dachu. Niższa cena dachówki betonowej nie wynika z jakości, ale z mniej kosztownego procesu produkcji. Warto także wiedzieć, że dachówka ceramiczna jest cięższa od betonowej, więc stanowi większe obciążenie dla konstrukcji budynku.