Budowa i zastosowanie szalunków typu box
Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów szalunków do wykopów dużą popularnością cieszą się szalunki typu box. Ze względu na uniwersalną konstrukcję wykorzystywane są w rozmaitych projektach budowlanych i inżynieryjnych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej. Jeżeli jesteś ciekaw, czym są i jak wyglądają szalunki typu box, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu. Przedstawiamy w niej także popularne zastosowania tych systemów. Zapraszamy do lektury.
Czym są szalunki do wykopów?
Zanim skupimy się konkretnie na popularnych boxach, wyjaśnimy, czym w ogóle są szalunki do wykopów. To nic innego jak kompletne systemy służące do tymczasowej ochrony wykopów w trakcie realizacji rozmaitych projektów wymagających prowadzenia prac poniżej naturalnego poziomu gruntu. Według obecnie obowiązującego prawa każdy wykop budowlany o głębokości powyżej 1 metra musi być zabezpieczony systemem ochronnym. Inwestorzy najczęściej wykorzystują do tego szalunki.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie UPRENT, oferującej wynajem pomp, sprzętu do odwodnień oraz systemów do zabezpieczania wykopów: Korzystanie z szalunków zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy w wykopach. Systemy te chronią zarówno sam wykop, jak i pracujących w nim ludzi. Zastosowanie odpowiednio dobranych szalunków jest szczególnie ważne w przypadku niespójnych gruntów o sypkiej strukturze. Prawidłowe zabezpieczenie wykopów wykonywanych na tego typu terenach pozwala unikać niebezpiecznych sytuacji związanych z osuwaniem się ziemi.
Co wyróżnia szalunki typu box?
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szalunków do wykopów. Poza szalunkami typu box są to m.in. szalunki słupowe, segmentowe, rozporowe oraz komory. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą budową oraz zastosowaniem. Dobiera się je do typu gruntu oraz zakresu prowadzonych robót.
Wśród oferowanych rozwiązań szalunki typu box wyróżniają się największą uniwersalnością. Występują w trzech wariantach (mini box, city box, standard box), dzięki czemu bez przeszkód można korzystać z nich w rozmaitych projektach budowlanych na praktycznie dowolnych gruntach. Ograniczeniem jest wyłącznie głębokość wykopu. Szalunki typu box nie sprawdzają się na dużych głębokościach. Przy wykopach głębszych niż kilka metrów lepszym wyborem są modele słupowe o modułowej konstrukcji.
Jak zbudowane są szalunki typu box?
Standardowy zestaw szalunków typu box zbudowany jest z dwóch płyt podstawowych i czterech rozpór kompletnych. To najprostszy system umożliwiający zabezpieczenie wykopu do poziomu około 5 metrów w głąb ziemi.
Płyty podstawowe wykonane są ze wzmocnionej stali o dużej trwałości i odporności na uszkodzenia. Każda płyta wyposażona jest w belkę umieszczoną w jej górnej części. Belka usprawnia montaż systemu w wykopie. Dzięki niej płyta może być w bezpieczny sposób dociskana przez łyżkę koparki. Rozpory łączą parę płyt podstawowych. Składają się z dwóch regulatorów oraz łącznika pozwalającego na ustawienie właściwej szerokości wykopu już po umieszczeniu szalunku w gruncie. Są niezbędne do prawidłowego rozłożenia parcia gruntu na przeciwległe ściany szalunku.
Dla zwiększenia funkcjonalności szalunek może zostać rozbudowany o nadstawkę w postaci dwóch płyt i dwóch rozpór uzupełniających. Płyty uzupełniające zbudowane są podobnie jak płyty podstawowe. Różnica polega jedynie na wysokości – płyty uzupełniające są niższe. Aby ułatwić zagłębienie szalunku w ziemię, jego dolną warstwę wykańcza się klinowo.
Gdzie stosuje się szalunki typu box?
Ze względu na dużą uniwersalność oraz łatwość montażu (wystarczy do tego niewielka koparka) szalunki typu box stosowane są podczas realizacji projektów budowlanych i inżynieryjnych różnego typu. Inwestorzy chętnie korzystają z nich w trakcie budowy lub remontu istniejących linii telekomunikacyjnych i energetycznych. Szalunki te wykorzystywane są również w czasie montażu pompowni i przepompowni ścieków oraz stawiania obiektów podziemnych, w tym tuneli. Szalunki typu box znajdują zastosowanie także przy budowie i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnych, cieplnych oraz gazowych na wykopach o niskiej i średniej głębokości.