Co składa się na podstawowe wyposażenie przeciwpożarnicze w zakładzie pracy?
Wyposażenie przeciwpożarowe to podstawowy asortyment w każdym zakładzie pracy, co wynika z obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z definicją ochrona przeciwpożarowa to zbiór działań mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia przed pożarem. W tym kontekście kluczowe jest zagwarantowanie zasobów i środków służących do zwalczania pożaru i przeprowadzania akcji ratowniczych.
Jaki sprzęt przeciwpożarowy do zakładu pracy?
Każdy zakład pracy powinien być wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy adekwatny do profilu prowadzonej działalności i występujących zagrożeń. Obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia właściwej ochrony ppoż. reguluje Kodeks Pracy i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 oraz Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie każdego zakładu pracy muszą się znaleźć:
Urządzenia gaśnicze
Agregaty gaśnicze
Koce gaśnicze
Hydranty gaśnicze
Węże strażackie
Sprzęt gaśniczy musi być umieszczony w miejscu łatwo dostępnym i odpowiednio oznakowanym za pomocą tablic bhp. Wyposażenie ppoż. dla zakładów pracy dostarcza dystrybutor pasów klinowych i wyrobów techniczno-gumowych AGRO-HURT z Warszawy. Jakość oferowanych produktów została potwierdzona normami i atestami oraz świadectwami dopuszczenia do użytkowania.
W każdym zakładzie pracy powinien znaleźć się podręczny sprzęt gaśniczy, czyli przenośne gaśnice i agregaty, które muszą być dostosowane do gaszenia odpowiednich grup pożarów, przy czym na każde 100 m2 musi przypadać 2 kg środka gaśniczego. Uzupełnieniem sprzętu podręcznego są zawory hydrantowe i hydranty wewnętrzne wyposażone w węże pożarnicze o długości maksymalnie 30 m. Pozostałe sprzęty, takie jak koce gaśnicze nie są wymaganym wyposażeniem dla zakładów pracy, ale muszą znaleźć się na stacjach paliw i firmach obsługujących rurociągi przemysłowe.
Bezpieczeństwo pożarowe w zakładzie pracy
Do obowiązków pracodawcy należy umieszczenie w widocznym miejscu tablic z numerami telefonów alarmowych i instrukcji postępowania na wypadek pożaru, a także oznakowania dróg ewakuacyjnych i miejsc usytuowania sprzętu gaśniczego. Artykuły ppoż. powinny znajdować się w widocznych i ogólnodostępnych miejscach. Zwykle są to korytarze, klatki schodowe, ciągi komunikacyjne i strefy wejściowe do budynków. Do sprzętu należy zapewnić dostęp o szerokości co najmniej 1 metra, a odległość dojścia do urządzeń nie może być większa niż 30 m z każdego miejsca w budynku.