Czy można wykonać wylewkę samopoziomującą na ogrzewaniu podłogowym?
Od wielu lat ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności. Wynika to oczywiście z dużego komfortu, które jest dzięki niemu gwarantowane. By jednak cieszyć się wygodą podczas wykorzystywania ogrzewania podłogowego, należy je odpowiednio zamontować i, co ważne, zastosować właściwą wylewkę podczas prac wykończeniowych. Czy na ogrzewaniu podłogowym można wykonać wylewkę samopoziomującą? O tym w dzisiejszym artykule.
Jaka wylewka jest odpowiednia do wykonania na ogrzewaniu podłogowym?
Jak już wspomnieliśmy, odpowiedni dobór wylewki na ogrzewanie podłogowe ma duże znaczenie przede wszystkim ze względu na późniejsze użytkowanie zamontowanego systemu grzewczego: zła wylewka może doprowadzić do powstania mostów cieplnych, co przekłada się na efektywność ogrzewania. Warto jednak dodać, że jest to istotne również z tego względu, że wpływa na standard wykończenia domu czy mieszkania, przejawiającego się na przykład w estetyce wykonanej podłogi.
Szczególną popularnością cieszą się obecnie wylewki samopoziomujące – ze względu na swoje właściwości, a także wygodę podczas ich wykonywania. W związku z tym przedstawiciele firm specjalizujących się w wykonywaniu wylewek, takich jak firma budowlana Mirosław Kuca, wielokrotnie są pytani przez swoich klientów o to, czy taka wylewka będzie odpowiednia do realizacji zaplanowanych działań, czy lepiej skorzystać z innego rodzaju wylewki.
Najpopularniejszą wylewką, która jest wykonywana na ogrzewaniu podłogowym, jest wylewka samopoziomująca. Jej właściwości i parametry techniczne są idealne do połączenia z ogrzewaniem podłogowym. Cechuje ją duża płynność, dzięki której możliwe jest szczelne pokrycie rurek grzewczych i zlikwidowanie w ten sposób ryzyka powstania mostów cieplnych obniżających efektywność zamontowanego systemu grzewczego.
Która wylewka samopoziomująca jest lepsza: gipsowa czy cementowa?
Wylewki samopoziomujące dzielą się na wylewki anhydrytowe (gipsowe) i wylewki cementowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety, natomiast szczególnie cenione są obecnie posadzki anhydrytowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że posadzki z gipsu nie pękają, doskonale przewodzą ciepło i szybko się nagrzewają. Wylewki cementowe mają znacznie słabsze parametry techniczne, natomiast jednocześnie są mniej wrażliwe na wilgoć, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w kuchniach, toaletach i łazienkach – czyli tam, gdzie panuje podwyższony poziom wilgotności. Podsumowując, wylewki anhydrytowe są lepszym wyborem podczas montażu ogrzewania podłogowego.