Czy panele podłogowe można kłaść w łazience?
Jeszcze do niedawna w pomieszczeniach narażonych na wilgotność i kontakt z wodą, wykończenie podłogi panelami nie było możliwe. Jednakże rozwój technologii i stworzenie nowych produktów sprawiły, że w dzisiejszych czasach również w łazience możemy pokusić się o położenie paneli. Dzięki nim zyskamy bezpieczną powierzchnię o ciekawych walorach estetycznych. Co warto wiedzieć o panelach do łazienki? O tym poniżej!
Panele w łazience – czy to dobry pomysł?
Panele w łazience to ciekawy sposób na nowoczesną aranżację. Co ciekawe, panele do łazienki są coraz częściej wybierane przez Polaków. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest to rozwiązanie bezpieczne – wszak w łazience panuje duża wilgotność powietrza, a podłoże jest narażone na kontakt z wodą. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępne na rynku panele są wodoodporne, więc ani wilgoć, ani woda im niestraszna. Poza estetyką, nowoczesnym designem i odpornością na wyżej opisane czynniki, panele podłogowe do łazienki mają jeszcze jedną zaletę – są proste w położeniu. To oznacza, że niepotrzebna jest wcale ekipa, jak ma to miejsce w przypadku kładzenia standardowych, znanych wszystkim kafelków czy glazury. Ich cena również pozytywnie nas zaskoczy – nie tylko oszczędzimy na ekipie remontowej, ale również koszt kupienia samych paneli nie jest wygórowany. Panele połogowe zapewniają nam również bezpieczeństwo – o wiele trudniej jest się poślizgnąć na panelach, niż na mokrych kafelkach. Tak więc jeszcze raz odpowiadając na pytanie zadanie w tytule – panele podłogowe są jak najbardziej dobrym pomysłem do łazienki. Kolejne pytanie, jakie się w tej kwestii nasuwa – jakie więc panele wybrać?
Panele do łazienki – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Rodzajem paneli, które ze względu na swoje właściwości idealnie sprawdzą się w wymagającym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, są panele laminowane. Są one wyprodukowane z kilku warstw i pokryte specjalną powłoką. Warstwa zabezpieczająca składa się z żywicy melaminowej i środków impregnujących. Dzięki zastosowaniu tych materiałów panele podłogowe są nie tylko odporne na wodę i wilgoć, ale również na mechaniczne uszkodzenia. Panele laminowane są dziecinnie proste w utrzymaniu w czystości – wystarczy przetrzeć je ściereczką z dodatkiem detergentu. Jak łatwo się domyślić, czyszczenie gładkich kafelków łazienkowych nie jest już tak prosta sprawą. Drugim rodzajem paneli do łazienki są panele winylowe, wykonane z warstwy korkowej, płyty HDF, winylu dekoracyjnego i przezroczystego PCV. Podobnie jak panele laminowane, są one bardzo odporne zarówno na wilgoć, wodę, uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Aby móc zamontować panele winylowe, musimy dysponować równą podłogą (jeśli jej nie mamy, z pomocą może nam przyjść wylewka poziomująca). Piękne i trwałe panele imitujące drewno, ale również inne materiały, znajdziemy w dobrych sklepach, takich jak chociażby Eurofloors.
Dlaczego warto zastosować panele w łazience?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, panele podłogowe umożliwiają nam stworzenie niepowtarzalnej i oryginalnej aranżacji w naszej łazience. Nie są rozwiązaniem drogim, a do montażu nie potrzebujemy wsparcia w postaci ekipy budowlanej. Imitacja chociażby drewna sprawia, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru i staje się przytulne. Dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci gumowych pasków, zyskujemy powierzchnię antypoślizgową, co zwiększa bezpieczeństwo nasze i naszych domowników. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż chodzenie po panelach podłogowych jest o wiele przyjemniejsze, niż po zimnej posadzce. Przed wilgocią i wodą chronią nie tylko same panele, ale także sposób ich montażu, niewymagający kleju. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych uszczelnień, a idealne łączenie poszczególnych paneli nie pozostawia szpar. Woda i wilgoć nie mają więc jak się przedostać. Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrany model to panele wodoodporne – zapytaj specjalistów bądź sprawdź dokładny opis paneli – każdy producent podaje taką informację na opakowaniu bądź w opisie produktu w sklepie internetowym.