
Czy w kontenerze na śmieci można składować gruz?
Prawidłowe zagospodarowanie odpadów budowlanych to obowiązek każdej osoby zlecającej wykonanie prac remontowych lub rozbiórkowych. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zlecenie odbioru i utylizacji firmie, która ma na to odpowiednie zezwolenie. W innym przypadku można narazić się na spore mandaty i duże nieprzyjemności. Czy kontenery na śmieci to prawidłowe miejsce na składowanie gruzu?
Kto może składować i odbierać odpady budowlane?
Prace polegające na przeprowadzaniu remontu, rozbiórki bądź stawianiu nowego budynku zawsze generują spore ilości odpadów budowlanych. W czasie budowy będą to najczęściej niewykorzystane materiały takie jak resztki pustaków, a w czasie modernizacji lub wyburzania — gruz betonowy i ceglany, skuwane tynki oraz okładziny ceramiczne. W wielu przypadkach na śmieci składają się też elementy drewniane, np. futryny, drzwi lub resztki parkietu. Zarówno podczas budowy, jak i przy remoncie pozostają też resztki zaschniętych zapraw, cementu, klejów do okładzin ceramicznych i tynków.
Obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz gospodarowania odpadami stwierdzają, że wszystkie wymienione wyżej śmieci muszą zostać przekazane odpowiedniej firmie, np. Lekaro. Ważne, aby miała ona zezwolenie na ich odbiór i przekazała je do dalszego recyklingu lub składowała we właściwy sposób na zabezpieczonym składowisku.
Okazuje się, że znaczna część odpadów może zostać przetworzona i następnie ponownie wykorzystania. Po poddaniu recyklingowi gruz wykorzystuje się jako materiał do zagęszczania gruntu, budowy dróg, utwardzania poboczy, a także wykonywania konstrukcji ziemnych — wałów i nasypów. Odpady budowlane można użyć do wykonania drenaży lub użyć do produkcji mieszanki betonowej.
Co trzeba zrobić z odpadami budowlanymi?
Osoba lub firma zlecająca przeprowadzenie prac budowlano-remontowych może w łatwy i legalny sposób pozbyć się odpadów. Dzięki skontaktowaniu się z przedsiębiorstwem, które zajmuje się transportem i magazynowaniem gruzu, można zamówić stalowy kontener na gruz o dowolnej pojemności. Po zapełnieniu pojemnika zostaje on odebrany, a jego zawartość odpowiednio wykorzystana.
Należy pamiętać, że nielegalne przechowywanie gruzu, np. na własnej działce zagrożone jest karą w postaci grzywny. Nie wolno także wyrzucać śmieci do lasu czy na pole. Przekazanie gruzu odpowiedniej firmie to rozwiązanie nie tylko zgodne z prawem, ale również wygodne. Minimum formalności oraz sprawne podstawienie i zabranie napełnionego kontenera pozwala na bezproblemowe przekazanie odpadów.