Czy wełna izolacyjna nadaje się do ocieplania podłóg?
W dobie wysokich cen ogrzewania warto zwrócić uwagę na odpowiednią termoizolację budynku. Właściwe uszczelnienie domu pozwoli bowiem wyraźnie ograniczyć koszty jego ogrzania. Poza ociepleniem ścian i dachu trzeba również zadbać o optymalną izolację podłóg, przez które także może następować utrata ciepła. Do tego celu można wykorzystać popularne wełny izolacyjne. Sprawdźmy zatem, które z nich najlepiej uszczelnią posadzkę pod podłogą?
Jaką wełną ocieplić podłogę?
Jednym z powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych, który doskonale zdaje egzamin w ocieplaniu posadzek, jest podłogowa wełna mineralna. Posiada ona znakomite parametry termoizolacyjne, m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła. Poza tym charakteryzuje się wysoką ognioodpornością, a więc jest niezwykle bezpieczna. Dodatkowo wykazuje bardzo dobrą Przepuszczalność wody oraz powietrza, co zapobiega powstawaniu wilgoci w pomieszczeniach.
Wełna mineralna, którą proponuje hurtownia materiałów budowlanych LOGBUD z Białegostoku, oferowana jest w formie wełny szklanej, pozyskiwanej ze stopionych włókien krzemu, a także wełny skalnej, którą wytwarza się z rozgrzanego bazaltu. Występuje ona w postaci lekkich mat sprawdzających się świetnie w przypadku izolacji dachów spadzistych i wytrzymałych sztywnych płyt, używanych do ocieplania ścian, stropów oraz posadzek.
O czym pamiętać wykonując izolację podłogi?
Przystępując do uszczelnienia posadzki wełną izolacyjną, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze warto wybierać sprawdzone materiały izolacyjne od uznanych producentów. Zakup wysokiej jakości wełny mineralnej to inwestycja, która pozwoli przez bardzo długi okres cieszyć się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania oraz podnosi komfort użytkowania podłogi, poprzez eliminację nieprzyjemnych odgłosów.
Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na prawidłowy montaż materiałów izolacyjnych, aby uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciągłość izolacji ulega zaburzeniu. Wszelkie pustki powietrzne bądź szczeliny pozbawione izolacji w wyraźny sposób zmniejszają efektywność ocieplenia. Po trzecie, w pewnych przypadkach należy wzmocnić izolację poprzez zastosowanie materiałów dodatkowych, np. folii hydroizolacyjnych, folii wiatrochronnych, czy folii paroizolacyjnych.