Czym charakteryzują się rolety nadstawne?
Rolety nadstawne stanowią alternatywę dla popularnych obecnie aluminiowych rolet zewnętrznych montowanych na elewacji budynku. Zakłada się je w trakcie montażu okna, co wymusza konieczność instalacji w trakcie budowy lub wymiany przeszkleń. Dobrze chronią przed utratą ciepła oraz izolują akustycznie. Jednocześnie cechują się estetycznym wyglądem, a szeroki wybór kolorów pozwala dopasować ich charakter do stylu wykończenia domu.
Jakie zalety wynikają z montażu rolet nadstawnych?
Tego typu osłony na okna zapewniają doskonałą ochroną przeciwsłoneczną, która zapobiega przegrzewaniu. Sprawdza się to zwłaszcza w miesiącach letnich. W zimie rolety nadstawne zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo chronią przed dochodzącymi z zewnątrz dźwiękami i spojrzeniami przypadkowo przechodzących osób.
Dzięki zastosowaniu pancerza, wypełnionego pianką poliuretanową oraz przestrzeni powietrza, która powstaje między roletą a oknem, takie rozwiązanie zapewnia wysoką izolację termiczną. Skrzynka, w której chowa się roleta, zostaje wykonane z dobrej jakości tworzywa PCV. Dodatkowe ocieplenie w jej wnętrzu zapobiega utracie ciepła poprzez ewentualne szczeliny.
Poszukując estetycznych i minimalistycznych osłon okiennych, warto zastanowić się nad wykorzystaniem rolet nadstawnych, np. z firmy Wesa. Ciekawie komponują się z elewacją budynku, stanowiąc jej integralną część.
Jak montuje się rolety nadstawne?
Rolety nadstawne montuje się bezpośrednio na ramie okiennej. Na początku niezbędne okazuje się wykonanie precyzyjnych pomiarów. Po instalacji są one ściśle połączone z oknem. Skrzynka rolety umieszczana jest we wnęce pod nadprożem, dzięki czemu staje się zupełnie niewidoczna, a do ramy okiennej przykręca się specjalne prowadnice. Finalnie cały zestaw montuje się we wnęce okiennej. Tego rodzaju osłony okienne sprawiają wrażenie, jakby były częścią budynku zintegrowaną z przeszkleniami. Ze specyficznego sposobu instalacji wynika fakt, że zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe tylko podczas budowy domu lub w trakcie wymiany stolarki okiennej.
Rolety nadstawne mogą być sterowane w sposób ręczny z użyciem taśmy lub przy wykorzystaniu silników elektrycznych. Uruchamia się je za pomocą pilota lub przełącznikiem. Nowoczesna technologia pozwala również na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak czujniki słońca lub temperatury, które przyczyniają się do zamknięcia lub otworzenia osłon. Takie działanie wpływa na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie bądź klimatyzowanie pomieszczeń w domu.