Czym jest operat wodnoprawny?
Operat wodnoprawny jest dokumentem wydawanym przez organy administracyjne, który potrzebny jest do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Posiadając takie pozwolenie, można korzystać z wód powierzchniowych oraz podziemnych, odprowadzać ścieki czy budować studnie na danym terenie. Dowiedz się, czym dokładnie jest operat wodnoprawny.
Co się składa na operat wodnoprawny?
Każdy z dokumentów można podzielić zasadniczo na dwie części – graficzną i opisową. Operaty wodnoprawne w części opisowej muszą zawierać między innymi informacje takie jak adres i stan prawny obiektu, cel, zakres i sposób korzystania z wód, prognozowany wpływ działalności człowieka na stan wód podziemnych znajdujących się na danym terenie czy planowane metody ochrony środowiska przed szkodliwym wpływem człowieka. Trzeba zwrócić uwagę na możliwe sposoby postępowania, w przypadku awarii budowanej instalacji. Część graficzna przedstawia umiejscowienie obiektu, plan zagospodarowania terenu oraz urządzenia wodne ukazane w odpowiednich przekrojach.
Kto sporządza operaty wodnoprawne?
Zasadniczo operat wodnoprawny może przygotować osoba, która składa wniosek o pozwolenie wodnoprawne. Przeważnie jednak bez specjalistycznej wiedzy jest to dosyć trudne, a ponieważ wydanie pozwolenia wodnoprawnego często zależy od jakości sporządzonego operatu, większość osób decyduje się na powierzenie tego zadania profesjonalistom. Pomoc w konstruowaniu omawianego dokumentu można uzyskać między innymi w biurze projektów i nadzorów Aqua Projekt. Dzięki oddelegowaniu tego zadania firmie zewnętrznej można zaoszczędzić wiele czasu i energii, a jednocześnie mieć pewność, że operat i wszystkie załączniki zostaną prawidłowo sporządzone.
Kto musi ubiegać się o pozwolenie wodnoprawne?
Pozwolenie wodnoprawne musi uzyskać każdy, kto chce korzystać z wód w sposób szczególny. Przykładem takich działań jest:
odwadnianie gruntów czy upraw oraz ich nawadnianie,
obniżanie zwierciadła wód podziemnych,
instalacja urządzeń wodnych czy budowa mól i pomostów,
zmiany dotyczące przepływu wód.
Ubieganie się o pozwolenie wodnoprawne, które można otrzymać, dzięki wcześniejszemu sporządzeniu operatu wodnoprawnego konieczne jest także do wykonywania sztucznych zbiorników wodnych na danym terenie, budowania obiektów związanych z energetyką wodną czy urządzeń służących poławianiu ryb. Również budowa kanałów i rowów, musi być poprzedzona uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Takie pozwolenie otrzymuje się zazwyczaj na 4-10 lat.