Czym pokrywać dachy o niskim spadzie?
Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynków. Zapewnia mu odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jest jego estetycznym zwieńczeniem. Obejmuje kilka warstw, konstrukcję, podkład oraz pokrycie. Pokrycie i podkład są odpowiedzialne za szczelność dachu, konstrukcja zaś za stabilność oraz bezpieczeństwo. Dachy o niskim spadzie są rzadziej wybierane, wymagają odpowiedniego pokrycia. Sprawdź jakiego!
Zasady wyboru pokryć dachowych
Ze względu na warunki atmosferyczne i strefę klimatyczną w Polsce, warunki zabudowy na ogół zezwalają na wznoszenie obiektów z dachem o kącie nachylenia od 30 do 45 stopni. Takie uwarunkowania sprawiają, że woda opadowa szybko z nich spływa, nie zalega na nich śnieg. W przypadku dachu o niższym kącie trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały nadają się na jego pokrycie.
Producenci pokryć dachowych podają, jaki jest maksymalny oraz minimalny kąt nachylenia dachu dla ich produktów. Warto te parametry sprawdzić w karcie produktu blachy, dachówki, papy czy gontu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie późniejszych problemów np. ze szczelnością dachu.
Jakie pokrycie przy niskim spadzie?
Dach o niskim spadzie może zostać pokryty papą asfaltową. Cechuje się ona osnową z tektury lub welonu szklanego. Jest materiałem tanim, ale równocześnie o najgorszych parametrach technicznych. Jej montaż nie należy do prostych i szybkich. Na popularności zyskują papy termozgrzewalne, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Nie starzeją się zbyt szybko, są elastyczne i nie pękają na zgięciach.
Gonty bitumiczne są pociętą w pasy papą termozgrzewalną, wzbogacone atrakcyjną wizualnie posypką. Są elastyczne, znajdują więc zastosowanie na skomplikowanych projektach dachów. Cechują się lekkością, miękkością i łatwością kształtowania.
Kolejnym materiałem na pokrycie dachu są bitumiczne płyty faliste. Jak wskazują specjaliści firmy Dach Holding TopDACH, są tańsze niż gonty i nie wymagają zrywania dotychczasowego pokrycia z papy czy blach falistych.
W przypadku blachodachówki minimalny kąt nachylenia powinien wynosić 9-10 stopni. W przypadku niewielkiego kąta nachylenia konieczne jest ich montowanie na sztywnym poszyciu z desek bądź płyt wiórowych. Jest to ważny, dodatkowy element, który usztywni konstrukcję dachu. Na dachu o niskim spadzie można również położyć blachę płaską lub trapezową. Blacha płaska jest prosta w transporcie, cechuje się prostotą obróbki oraz wieloma wariantami kolorystycznymi. Z kolei blacha trapezowa jest wytrzymała, lekka oraz sztywna.