Czym różnią się klimatyzatory podstropowe od pokojowych?
Letnie upały dają się we znaki wielu osobom. Na szczęście, można sobie z nimi poradzić w bardzo prosty sposób, montując odpowiedni system klimatyzacyjny. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu urządzeń, w tym także klimatyzatory pokojowe i podstropowe. Wiele osób nie wie jednak, czym różnią się wspomniane maszyny między sobą. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł!
Czym jest klimatyzator?
Klimatyzatorem najczęściej nazywa się specjalne urządzenie przeznaczone do chłodzenia pomieszczenia. W skład modeli oferowanych przez takie firmy, jak KLIMAPRO Marek Karpiuk, wchodzą sprężarki, a także parowniki i skraplacze oraz dołączone do nich wentylatory, które wymuszają obieg powietrza wewnątrz danego lokalu. Krążący w obiegu zamkniętym czynnik chłodniczy pośredni przejmuje ciepło z powietrza ochładzanego na parowniku. W sprężarce, gdzie w dalszej kolejności trafia wspomniany czynnik, dochodzi do jego sprężenia i ogrzania. Później trafia on natomiast do zainstalowanego na zewnątrz skraplacza, gdzie zmienia swój stan skupienia z gazowego na ciekły. Wszystkie opisane powyżej procesy odbywają się pod relatywnie wysokim ciśnieniem. Tak dzieje się do momentu przedostania się płynu do tzw. kapilary, czyli elementu rozprężnego. Tam zmniejsza się jego temperatura. Przekazany ponownie do parownika czynnik ponownie nagrzewa się i staje się gazem.
Klimatyzatory pokojowe oraz podstropowe – charakterystyka
Klimatyzatory pokojowe – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do użytkowania przede wszystkim w domach i mieszkaniach prywatnych. Zazwyczaj wśród nich wyróżnia się modele przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze zwykle są tańsze. W zależności od indywidualnych potrzeb można je przenosić z pokoju do pokoju, nie trzeba ich bowiem montować na ścianie. Modele te najlepiej działają w pomieszczeniach z otwieranym oknem. Klimatyzatory stacjonarne natomiast z reguły składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej – połączonych ze sobą przewodami gazowymi oraz cieczowymi.
Klimatyzatory podstropowe montuje się pod sufitem, także w trudno dostępnych miejscach. Nie ograniczają one zatem w żaden sposób powierzchni podłogowej. Są to urządzenia, które odznaczają się dużą mocą i wydajnością działania. Za ich dodatkową zaletę uznaje się też cichą pracę oraz energooszczędność. Taki sprzęt doskonale nadaje się do wykorzystywania nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej (np. hotelach, restauracjach, sklepach).