Czym są instalacje HVAC?
W branży wentylacyjnej można spotkać się z tajemniczo brzmiącym skrótem HVAC. Odnosi się on do systemów stosowanych w nowoczesnym budownictwie, które pełnią w nich dość istotną rolę. W tym artykule postanowiliśmy więc rozszyfrować jego znaczenie, a także omówić szerzej to, czym wyróżniają się nowoczesne systemy HVAC oraz jakie są ich najważniejsze zalety.
Co oznacza skrót HVAC?
Skrót HVAC pochodzi od pierwszych liter angielskich słów Heating, Ventilation, Air Conditioning, które oznaczają ogrzewanie, wentylację oraz klimatyzację. W związku z tym określane tym akronimem systemy są odpowiedzialne w budynkach zarówno za ich ogrzewanie, jak i obniżenie w nich temperatury. Dodatkowo realizują one także zadania związane z poprawą jakości powietrza, poprzez pozbywanie się z niego pyłów i jego wymianę na nowe, „świeże”.
Czym wyróżniają się systemy HVAC?
Nowoczesne instalacje HVAC, których wykonaniem zajmuje się między innymi firma oferująca wszelkie izolacje ciepło i zimnochronne IzoSerwis łączą urządzenia odpowiedzialne za ogrzewanie, ochładzanie i wentylowanie budynków w jeden zintegrowany system. Jego elementy takie jak pompy, systemy rozprowadzania powietrza czy agregaty chłodnicze, są natomiast dobierane do indywidualnych wymagań budynku. Dzięki temu są one w stanie zapewnić w jego wnętrzu odpowiedni komfort termiczny, przy jednocześnie zachowanej wysokiej wydajności oraz sprawności energetycznej.
Jakie są główne zalety instalacji HVAC?
Do najważniejszych zalet jakimi wyróżniają się nowoczesne systemy HVAC zaliczyć można przede wszystkim to, że ich zastosowanie pozwala zwiększyć efektywność energetyczną obiektów budowlanych. Zintegrowanie urządzeń odpowiedzialnych za chłodzenie, ogrzewanie oraz wentylowanie budynków umożliwiają bowiem na znaczne obniżenie ich energochłonności, gdyż w takim układzie działają one wydajniej i efektywniej. Kwestia ta jest szczególnie istotna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rygorystyczne normy, jakie muszą spełniać budynki w kontekście ich zapotrzebowania na energie. Dodatkowo systemy HVAC gwarantują także:
całkowite ograniczenie kontaktu z gorącymi powierzchniami
doskonałą izolacją cieplną oraz akustyczną budynków,
brak kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie rozwoju pleśni oraz grzybów w pomieszczeniach.