Czym się różni stan surowy otwarty od zamkniętego?
Często w rozmowach i ogłoszeniach na temat budowy albo sprzedaży domów pada zwrot „stan surowy”. Nie każdy jednak wie, że takie pojęcie nie zawsze oznacza to samo. W tym wypadku zwyczajowo wyróżnia się stan surowy otwarty oraz zamknięty. Budując dom lub działając na rynku nieruchomości, warto te dwa pojęcia bezbłędnie rozgraniczać. Czym się różni stan surowy otwarty od zamkniętego?
Co oznacza, że budynek jest w stanie surowym otwartym?
Stan surowy otwarty to przede wszystkim budynek zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konstrukcja posiada ściany, ścianki działowe, a przede wszystkim pokryta jest wykończonym dachem. Więźba dachowa jest kompletna, tak jak i samo pokrycie dachu. Wewnątrz budynku znajdują się wylane posadzki i betonowe schody prowadzące na poszczególne kondygnacje. W stanie surowym musi być też kanał wentylacyjny oraz komin dla późniejszej instalacji cieplnej.
W stanie surowym otwartym są otwory okienne i drzwiowe, jednak nie są zabudowane. Jeżeli klient zleca budowę profesjonalnym firmom, takim jak Fuksa-BUD, i opiewa ona na stan surowy otwarty, to oddana budowla musi być z zabezpieczonymi otworami. Najczęściej robi się to przy pomocy desek lub foli. Nie jest to zbyt solidna przeszkoda dla przypadkowych i niepowołanych gości, jednak dobrze zabezpiecza przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Tak samo chroniona musi być brama garażowa. Chodzi o to, żeby do pomieszczeń nie przedostała się wilgoć.
Jak wygląda stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty ma to samo, co stan surowy otwarty, jednak dochodzą do tego dodatkowe aspekty. Chodzi o to, że w stanie zamkniętym są zamontowane okna i drzwi. Na miejscu jest również brama garażowa. Taka sytuacja jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza w momencie zaprzestania prac budowlanych na czas zimy. Budynek jest zabezpieczony i nie dostaje się do niego mróz, śnieg i wilgoć. Wiadomo, że nie jest w nim aż tak ciepło, żeby można już tam mieszkać, jednak panująca tam temperatura nie działa na efekty dotychczasowych prac.
Trzeba zaznaczyć, że w stanie surowym zamkniętym wnętrze domu nie jest jeszcze wykończone, ale wszelkie przyłącza czasem są doprowadzone do domu. Może to wynikać z faktu, że pewne prace trzeba wykonać wcześniej. Przykładem może być położenie rur doprowadzających wodę. Ponadto na tym etapie prac budowlanych przydaje się już energia elektryczna, więc rozsądnie by było, gdyby budynek w stanie surowym zamkniętym miał ją doprowadzoną. Jest ona potrzebna na długo wcześniej.