Czym się różni wentylacja mechaniczna od wentylacji grawitacyjnej?
Cel wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jest taki sam, jednak zasada działania – zupełnie inna. Oba rodzaje mają za zadanie wyprowadzać z budynku zużyte powietrze, a doprowadzać świeże z zewnątrz. Budując dom, wiele osób zastanawia się, który sposób wentylacji wybrać. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną.
W jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicom w temperaturze i ciśnieniu pomiędzy powietrzem wewnątrz budynku a na zewnątrz. Do prawidłowego działania takiego systemu zarówno nawiewniki, jak i kratki wentylacyjne muszą być drożne. Niewydolna lub źle zaprojektowana wentylacja spowoduje skraplanie się wody, odczucie zaduchu oraz pojawienie się grzybów w pomieszczeniach.
Wymiana powietrza często zależna jest od wysokości pionu wentylacyjnego oraz pogody na zewnątrz – im większa różnica temperatur, tym intensywniejsza wymiana. Kupując okna, trzeba pamiętać o tym, by były wyposażone w nawiewniki. Zaletą wentylacji grawitacyjnej są bardzo niskie koszty podczas budowy, wadą natomiast duże straty ciepła, które ostatecznie znacząco podnoszą ilość środków przeznaczanych na ogrzewanie budynku.
W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna szczególnie nawiewno-wywiewna działa dzięki wentylatorom oraz rekuperacji. Na drodze, przez którą przepływa nawiewane i wywiewane powietrze, znajduje się wymiennik ciepła, który umożliwia ogrzanie powietrza wprowadzanego do domu przy użyciu tego, które jest wymieniane. Wentylację mechaniczną z rekuperacją najłatwiej jest zaplanować w nowo budowanych domach. Stosuje się ją z powodzeniem również w firmach i budynkach użyteczności publicznej, które z zasady mają być energooszczędne. Wentylację mechaniczną można połączyć z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Zalety wentylacji mechanicznej
Największą zaletą wentylacji mechanicznej, którą można zakupić i serwisować w przedsiębiorstwie JLM z Rzeszowa, jest całkowita niezależność od pogody panującej na zewnątrz. Poziom wymiany powietrza można dowolnie zmieniać – intensyfikować w dzień lub kiedy w budynku przebywa więcej osób i obniżać na noc. Poziom odzysku ciepła może wynosić ponad połowę, co generuje bardzo duże oszczędności finansowe. Powietrze, które się nawiewa, może być dodatkowo dogrzewane, chłodzone lub filtrowane z zanieczyszczeń. Koszty całej instalacji stopniowo się zwracają, a użytkownicy wentylacji mechanicznej cieszą się wysokiej jakości powietrzem.