Czym się różnią kontenery na gruz od zwykłych kontenerów na śmieci?
Składowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, śmieci, gruzu i innych materiałów musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Aby jak najbardziej usprawnić tę kwestię, wyróżnia się kilka różnych rodzajów kontenerów dostosowanych do danego typu odpadów. Wiele osób w trakcie remontu lub budowy domu zastanawia się, czy mogą skorzystać z tradycyjnych pojemników na śmieci i czym różnią się one od kontenerów na gruz. Jak wygląda ta kwestia?
Czym wyróżniają się kontenery na gruz?
Kontenery na gruz są przystosowane do składowania konkretnego typu odpadów. Szczegółowe zasady dotyczące tego zagadnienia można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Klimatu z 11 września 2020 roku. Kontenery na gruz, czyli:
cegły,
dachówki,
pustaki,
ceramikę,
posadzki,
odpady budowlane,
rozkruszony kamień.
Są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Ze względu na to, że odpady te są ciężkie i mogą spowodować uszkodzenia pojemnika, wykonuje się go z solidnej, grubszej blachy stalowej. Dodatkowo jego obudowa jest wzmocniona konstrukcją wykonaną z kształtowników i pomalowaną farbą antykorozyjną. Kontenery występują w wersji otwartej lub zamykanej. Są też przystosowane do przewozu z użyciem specjalistycznych pojazdów.
Kontenery na gruz — wymiary
Wybierając kontener na gruz, należy dopasować jego wymiary i pojemność do ilości, a także rodzaju składowanych zanieczyszczeń. Zazwyczaj najmniejsze modele mają około 1,7 m3. Sprawdzają się one w przypadku niewielkich remontów lub wynoszenia jedynie pojedynczych elementów, takich jak kawałki ścian czy pieców kaflowych. W przypadku rozbiórek domów jednorodzinnych czy na placach budowy, do składowania dużych fragmentów wykorzystuje się kontenery o wymiarach od 6m3. Ich wynajem oferuje na przykład firma Eko-Wtór, która działa na terenie Dolnego Śląska.
Czym charakteryzują się kontenery na śmieci?
Kontenery na śmieci mogą być produkowane z blachy stalowej lub mocnego plastiku. Nie są one jednak dodatkowo wzmacniane, dlatego sprawdzają się w przypadku lekkich i średnio ciężkich odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe czy firmy. Nie są wyposażone jednak w wystarczający udźwig i zabezpieczenia, aby można było w nich przechowywać, a następnie transportować odpady budowlane, takie jak gruz. Z tego powodu podczas remontu należy zamówić specjalny kontener.