Materiał Partnera
Do czego służy pospółka żwirowa?

Do czego służy pospółka żwirowa?

Pospółka to mieszanka piasku oraz żwiru, którą klasyfikuje się jako grunt gruboziarnisty. Bardzo często wykorzystuje się ją w różnego rodzaju pracach budowlanych. Warto jednak zaznaczyć, że można wyróżnić różne parametry tego materiału. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach jest on bardziej użyteczny. Zastanawiasz się, jakie są cechy dobrej jakości pospółki żwirowej i gdzie najczęściej się ją wykorzystuje? Podpowiadamy.

Czym dokładnie jest pospółka?

Pospółka jest sypką mieszanką, w skład której wchodzą dwa materiały. Najczęściej jest to żwir i piasek. W zależności od jej przeznaczenia wykorzystuje się różną fakturę surowców, a dokładniej ziaren zawartych w mieszance. Specjaliści z przedsiębiorstw działających w branży, jak Betoniarnia CERAMOT, podkreślają, że wysokiej jakości pospółka żwirowo-piaskowa powinna spełniać określoną normę PN-B-02480:1986. W praktyce oznacza to, że zawartość samego żwiru w gruncie powinna wynosić od 10 do 50%. Wszystko zależy jednak od parametrów, jakie się chce uzyskać.

Gdzie wykorzystuje się pospółkę żwirową?

Pospółka będąca mieszanką żwiru oraz piasku znajduje bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo ma wysoki poziom zagęszczenia, a także może pełnić może funkcję filtracyjną. W zależności od ilości żwiru znajdującego się w pospółce możliwe jest dopasowywanie jej właściwości do aktualnego zapotrzebowania.

Pospółkę żwirową wykorzystuje się na szeroką skalę podczas prac związanych z:

  • budową nowych dróg,
  • wykonaniem nasypów kolejowych oraz drogowych.

Często służą ona jako warstwa pełniąca zadanie odsączające oraz mrozoochronne. Stosuje się ją również podczas prac związanych z układaniem kostki, gdzie stanowi jedną z warstw.

Inne rodzaje pospółek – co je charakteryzuje?

Pospółka żwirowo-piaskowa nie jest jedynym tego typu materiałem na rynku. Producenci oferują również pospółki gliniane i kwalifikowane. W przypadku materiału kwalifikowanego można mówić o elementach, które powstają w wyniku zachodzenia sztucznych procesów – najczęściej wiążą się one z płukaniem oraz przesiewaniem kruszyw. Pospółka kwalifikowana określana jest również uszlachetnioną, gdyż proces, jakiemu jest poddawana, usuwa z niej wszystkie elementy pylaste. Surowiec ten najczęściej przygotowuje się jednak pod określone projekty budowlane wymagające specyficznych właściwości. Warto jednak zauważyć, że jest to materiał droższy, dlatego zdecydowanie częściej w pracach budowlanych wybiera się pospółkę żwirową.