Formalności notarialne wymagane przy zakupie mieszkania od dewelopera
Kupno mieszkania to decyzja, która wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami, ale również niemałym stresem. Niektórzy decydują się na kupno mieszkania od dewelopera, ponieważ można je wykończyć według własnych upodobań. Przed podpisaniem umowy niezbędne jest dopełnienie kilku formalności notarialnych. O czym należy pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów?
Jakie dokumenty są niezbędne, aby podpisać akt notarialny?
Osoby, które kiedykolwiek kupowały lub sprzedawały nieruchomość, wiedzą, że wówczas konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jeżeli chodzi o mieszkania od dewelopera, to kosztami, które się z tym wiążą, dzielą się deweloper oraz nabywca nieruchomości. Należy również podkreślić, że wymagane będzie dostarczenie kilku dokumentów. Mowa tutaj nie tylko o dowodzie osobistym. Oprócz tego notariusz będzie wymagał również tytułu własności oraz odpisu z księgi wieczystej.
Przed podpisaniem umowy trzeba zadbać również o inne kwestie. Potrzebny będzie wypis z rejestru gruntów (wraz z wyrysem mapy ewidencyjnej) oraz zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo o braku takiego planu. W przypadku mieszkań od dewelopera trzeba też uzyskać decyzję Starosty albo Prezydenta Miasta, która udziela pozwolenia na budowę. Ostatnim elementem jest prospekt informacyjny wraz z załącznikami.
Pozostałe formalności związane z zakupem mieszkania od dewelopera
Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się oczywiście z koniecznością podpisania umowy deweloperskiej. Jednak nie jest to jedyna formalność. Oprócz tego trzeba też podpisać umowę przyrzeczoną, czyli ostateczną. Dopiero wówczas dla mieszkania zostanie założona księga wieczysta. Co ważne, dokument jest podpisywany dopiero po odbiorze lokalu i ma formę aktu notarialnego. O to, co jeszcze jest wówczas potrzebne, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się sprzedażą mieszkań w Trójmieście, który wyjaśnił:
- Do podpisania umowy przyrzeczonej, dzięki której nabywca staje się właścicielem mieszkania, potrzebnych jest kilka dodatkowych dokumentów. Chodzi tutaj o odpis z księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające prawa sprzedającego do nieruchomości, wypis z rejestru gruntów i budynków i oświadczenie banku o udzieleniu kredytu.