Fotowoltaika w Polsce - od ciekawostki po dynamiczny trend
Ograniczenia emisji CO2 i rezygnacja z wykorzystania energetyki nieodnawialnej to tylko niektóre z przyczyn, dla których fotowoltaika nazywana jest energią przyszłości. Coraz większa świadomość społeczeństwa i wymogi unijne nie tylko zachęcają, ale wręcz wymuszają na nas większe zainteresowanie zieloną energią. W artykule piszemy o rozwijającym się rynku fotowoltaiki w Polsce i o perspektywach tej branży OZE na przyszłość.
Początki i rozwój fotowoltaiki w Polsce
Niewiele osób wie, że do rozwoju fotowoltaiki na świecie w dużej mierze przyczynił się Polak. Na początku XX wieku Jan Czochralski opatentował metodę wytwarzania monokrystalicznego krzemu, co pozwoliło na produkcję pierwszych ogniw krzemowych, na których oparte są dzisiejsze panele fotowoltaiczne. Jeszcze do niedawna fotowoltaika w Polsce traktowana była raczej jako ciekawostka. W opinii większości ludzi aspekty ekologiczne zdecydowanie przeważały nad realną korzyścią inwestycji w zieloną energię. Wiele zaczęło się zmieniać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i kolejnych nowelizacjach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Popularność instalacji fotowoltaicznych zwiększała się wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących CO2, a jednocześnie wsparcia w postaci dotacji czy różnego rodzaju funduszy. Dziś bez trudu można uzyskać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, co zdecydowanie zwiększa opłacalność tego przedsięwzięcia.
Przyszłość fotowoltaiki
Malejące zasoby paliw kopalnych oraz coraz większa świadomość społeczeństw i rządów państw powodują, że energetyka konwencjonalna znajduje się w wyraźnym odwrocie. Niektóre kraje europejskie zadeklarowały, że do roku 2050 planują przejście w 100% na energetykę OZE. Oprócz instalacji prosumenckich, wśród których na chwilę obecną dominują mikroinstalacje, do sieci przyłącza się coraz więcej farm fotowoltaicznych. Istotnym motorem dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce jest nie tylko włączenie elektrowni fotowoltaicznych do krajowego systemu energetycznego, ale również korporacyjne, długoterminowe umowy na zakup energii z OZE. Spadek kosztów budowy i montażu instalacji fotowoltaicznych, wsparcie unijne oraz postęp technologiczny sprawiają, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce trudno będzie zatrzymać. Decyzja o wyborze odnawialnych źródeł energii, a w szczególności ogniw i paneli fotowoltaicznych jest więc uzasadniona i z pewnością przyniesie korzyści m.in. w postaci oszczędności na rachunkach. Warunkiem jest jednak odpowiedni montaż fotowoltaiki, który warto zlecać wyłącznie profesjonalnym firmom, takim jak Green House Systems.