Funkcje, budowa i eksploatacja basenów wody opadowej
Chciałoby się powiedzieć, że wszystko, co wiąże się z wodą to temat rzeka. Odpowiednie gospodarowanie wodą jest niezwykle ważne, tym bardziej że w wielu miejscach zaczyna jej brakować. Trzeba też być przygotowanym na nadmiar wody, który zdarza się, gdy przychodzą gwałtowne deszcze. Wówczas wybawieniem jest sprawna kanalizacja deszczowa i baseny wody opadowej. Jak zbudowane są takie zbiorniki i na czym polega ich funkcja i eksploatacja?
Z czego i jak tworzy się baseny wody opadowej?
Basen słusznie kojarzy się ze zbiornikiem, w którym jest woda. Nie wszystkie jednak pełnią funkcję rekreacyjną. Te, które widzimy czasami na terenie firm lub przy drogach służą do zbierania m.in. wody opadowej.
Tego typu zbiorniki zazwyczaj buduje się przy wykorzystaniu:
ażurowych płyt JOMB,
szczelnych płyt żelbetonowych monolitycznych,
ażurowych płyt,
membran PVC,
prefabrykatów.
To, jak duży będzie dany zbiornik, zależy od przeprowadzonych obliczeń. Pod uwagę należy wziąć powierzchnię terenu, z którego wodę ma przyjąć dany basen.
Funkcja basenów wody opadowej
Bez względu na to, jaką funkcję pełni dany zbiornik wymaga odpowiedniego nadzoru. Firmą, która potrafi profesjonalnie zadbać o tego typu baseny, jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova. Rodzaj materiału wybranego do budowy zbiornika zależy od jego przeznaczenia.
Wyróżniamy baseny:
infiltracyjne – nieszczelne, przepuszczalne dno umożliwia wsiąkanie wody do gruntu,
odparowujące – woda w nich zgromadzona ma odparować,
retencyjne – woda w nich jest zbierana np. w celu przeciwpożarowym,
przepływowe – mają stanowić swoistego rodzaju bufor, przed dalszym odprowadzeniem wody.
Eksploatowanie basenów wody opadowej
Jak już zostało wcześniej wspomniane, ogólną funkcją basenów wody opadowej jest gromadzenie wody. Bez względu na to, jaki jest to rodzaj zbiornika, woda będzie w nim dłużej lub krócej. W związku z brakiem zadaszenia, naturalne jest, że do basenów mogą wpadać różne zanieczyszczenia. Wraz z upływem czasu może również rozwijać się roślinność. Nie we wszystkich zbiornikach jest ona pożądana. Dlatego też konieczny może być wywóz wody ze zbiorników deszczowych. Warto pamiętać, że wg przepisów powstały szlam i roślinność z takich basenów stanowi odpad, za który odpowiedzialna jest firma, która przyjęła zlecenie.