Gdzie trafiają odpady budowlane?
Wywóz opadów budowlanych regulowany jest unijnym i polskim Prawem. Nie tylko ma swój wymiar podyktowany dbałością o środowisko naturalne, ale także ekonomiczny. Poddane recyklingowi odpady budowlane mogą być użyte w budownictwie lub drogownictwie albo przerobione na cenne surowce wtórne. Przeczytaj i dowiedz się, gdzie trafiają odpady budowlane.
Wywóz odpadów budowlanych a polskie Prawo
Odpadów pobudowlanych nie wolno wyrzucać do pojemników na śmieci, o czym mówi Ustawa o odpadach z 14.12.2012 r. Po drugie zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Wykroczeń ich wywożenie na dzikie wysypiska śmieci, a w szczególności do lasów lub na łąki jest zabronione. Również, o czym mówi artykuł 117 tego samego kodeksu, niedozwolone i penalizowane jest składowanie odpadów na własnej działce. Jedyną legalną metodą pozbywania się odpadów pobudowlach i po remontach jest ich wywóz do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo firm recyklingowych. Jednak najlepszym i najwygodniejszym sposobem jest wynajem specjalnych pojemników na gruz i odpady. Mogą to być wygodne i dostępne w różnych rozmiarach kontenery na odpady lub jeśli brakuje miejsca na ich ustawienie, obszerne torby na gruz, lekkie i wykonane z mocnych tkanin pojemniki tzw. big bagi.
Kto zajmuje się wynajmem kontenerów na odpady?
Wynajmem big bagów i kontenerów na gruz zajmują się firmy, które dysponują specjalnymi pojazdami. Dostarczają one kontenery o różnych objętościach, w zależności od potrzeb klienta. Wystarczy tylko jeden telefon, aby kontener pojawił się na placu budowy. Po jego napełnieniu firma odbierze kontener, tak szybko, jak to tylko możliwe, a w razie potrzeby podstawi kolejny pusty. Dobrym przykładem sprawnie działającej w regionie Tarnowa, Brzeska i Bochni firmy jest zajmujące się wywozem odpadów budowlanych jest przedsiębiorstwo Selectbud.
Co dzieje z odpadami budowlanymi?
Odpady budowlane i remontowe trafiają do specjalistycznych firm recyklingowych. Tam poddawane są selekcji, a następnie skierowane do recyklingu lub utylizacji. Gruz oczyszczony w przesiewaczu zostaje rozdrobniony w kruszarkach. Może zostać wykorzystany do produkcji mieszanek betonowych albo użyty do budowy dróg, wyrównywania terenów, usypywania wałów lub innych prac ziemnych. Pozostałe odpady budowlane poddane recyklingowi mogą okazać się wartościowymi surowcami wtórnymi.