Hala stalowa izolowana czy nieizolowana - na jakie rozwiązanie się zdecydować?
Tradycyjne budynki przemysłowe i magazynowe już od wielu lat zastępowane są nowoczesnymi halami stalowymi. Są to obiekty idealnie dostosowane do produkcji przemysłowej lub działalności magazynowej i logistycznej. Przeczytaj, czym charakteryzują się przemysłowe hale stalowe izolowane oraz nieizolowane i na jakie rozwiązanie się zdecydować.
Czym są hale stalowe? Charakterystyka konstrukcji
Nowoczesne hale stalowe stały się standardem w budownictwie obiektów przemysłowych. Są to solidne konstrukcje, które powstają z gotowych ram i profili obudowanych ścianami i dachem z blach trapezowych lub płyt warstwowych. Charakteryzują się doskonałą wytrzymałością, co pozwala na budowę hal o dużych rozpiętościach, bez konieczności stawiania dodatkowych podpór. Dzięki temu gospodarowanie przestrzenią hal jest łatwe i stwarza dużą dowolność w przeznaczeniu obiektu. Wznoszeniem hal przemysłowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, które projektują, montują i wyposażają halę. Przykładem solidnego wykonawcy jest producent hal przemysłowych Glob-Stal z Siedlec, który zajmuje się także montażem konstrukcji stalowych, budową hal namiotowych z blachy i kompleksową realizacją inwestycji budowlanych.
Hale izolowane płytami warstwowymi
Ocieplane hale przemysłowe budowane są z płyt warstwowych o niskim współczynniku przenikania ciepła. Mogą być docieplone dodatkowo wełną mineralną i pianą PU. Cechują się dobrą termoizolacyjnością oraz znakomitym zabezpieczeniem przed mrozem, słońcem i wilgocią. Hale izolowane przeznaczone są do całorocznej produkcji przemysłowej oraz magazynowania żywności i produktów narażonych na wilgoć lub wysoką temperaturę. Doskonale sprawdzają się także w roli chłodni przemysłowych.
Hale stalowe nieizolowane
Hale stalowe nieizolowane pozwalają na szybkie wznoszenie solidnych obiektów przemysłowych, magazynowych i inwentarskich bez konieczności ich ocieplania. Do budowy ścian i dachów w tego typu halach stosuje się blachy trapezowe o rozmiarach i grubościach dopasowanych do potrzeb inwestora. Pokrywa się je specjalną powłoką antykoincydencyjną, której zadaniem jest wyeliminowanie zjawiska skraplania się pary wodnej. Solidne i trwałe hale nieizolowane doskonale nadają się do prowadzenia produkcji przemysłowej, do magazynowania oraz przeładunku towarów itp.