Ile kosztuje remont łazienki? Przebieg procesu
Remont łazienki powinien być przemyślaną decyzją. Dlatego warto wcześniej zaplanować zmiany. Przyda się wybór dekoracji ścian czy wybór płytek, jak również oświetlenia. Dowiedz się, jak wygląda remont łazienki. Poznaj następujące etapy oraz dowiedz się, ile kosztuje cały proces. Ważne, aby po remoncie łazienka była funkcjonalna i komfortowa w użyciu.
Jaki jest koszt remontu łazienki?
Zależnie od wyboru jakości materiałów, wielkości łazienki czy cen usług ceny za poszczególne części są następujące:
- płytki podłogowe – 1000 złotych
- materiały budowlane – 1500 złotych
- inne materiały – 1500
- robocizna – 4000 złotych
W przypadku niewielkiej powierzchni i użycia najprostszych materiałów koszt remontu łazienki nie powinien przekroczyć 10 000 złotych. Warto wiedzieć, że najdroższe są województwa mazowieckie i małopolskie. Najtańsze są za to: podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie. Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej czy stopnia bezrobocia. Inna cena będzie dla remontu łazienki w bloku, a inna w jednorodzinnym domu.
Jak przygotować plan remontu łazienki?
Warto przed pracami przygotować plan remontu. Odpowiednio wcześniej należy zamówić materiały czy sprzęt. Dobrze jest pomyśleć o spisaniu swoich oczekiwań i pomysłów. Dzięki temu łatwiej będzie można podjąć decyzję dotyczącą wyboru poszczególnych części czy stylu. Można ponadto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest kosztorys remontu łazienki. Przykładowo skucie starych płytek ceramicznych będzie kosztować 20-30 złotych, a wyrównanie powierzchni ścian oraz naprawa ubytków 8-11 złotych za metr kwadratowy.
Remont łazienki w kilku krokach
Pierwszym krokiem jest skorzystanie z usług firmy budowlanej i skucie starej okładziny. Następnie usuwa się powstały gruz. Kolejnym etapem są prace hydrauliczne. Sprowadza się to do:
- wymiany rur – szczególnie żeliwnych
- doprowadzenia wody do pralki czy baterii
Warto się również zastanowić nad wymianą kaloryfera w łazience na nowy. Potem dostosowuje się zasilenie pasujące do nowego grzejnika. Wymiana zużytej instalacji elektrycznej czy zmiana oświetlenia to kolejne kroki. Punkty halogenowe są najpopularniejsze. Instaluje się je w podwieszanym suficie, który wykonuje się z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych. Przewody powinny być doprowadzone do żarówek nad lustrem.
Następnym krokiem jest wyrównanie ścian. Wówczas potrzebne są wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe. Pozwalają zakryć rury. Dobrze jest dbać o te detale, gdyż wpłynie to na efekt. Zwiększy go położenie glazury na podłodze i ścianach. Przy układaniu płytek należy pamiętać, aby zmieścić je w całości. Pierwszy rząd od dołu powinien się mieścić wyżej.
W trakcie układania płytek koniecznie zostaw wolne miejsce na montaż luster czy przeszkleń, które optycznie powiększą pomieszczenie. Możesz także wymienić wannę lub umywalkę na nową. Ważne, aby wyposażenie łazienki było przemyślane. Gdy nie ma na nią miejsca, można wybrać prysznic lub znaleźć w mniejszym rozmiarze. Remont łazienki wreszcie wieńczą prace wykończeniowe. Składają się na nie fugowanie i ułożenie silikonu w narożnikach i w otoczeniu lustra. Potem montuje się nową armaturę nad umywalką, wanną lub prysznicem.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Dobrze jest wiedzieć, że rury instalacji wodno-kanalizacyjnej powinny być zlokalizowane poniżej przewodów elektrycznych i gazowych. Wtedy w sytuacji, gdy dojdzie do awarii, nie powinny być zalane. W przypadku rur z wodą ciepłą i zimną powinny być oddalone od siebie o 10 centymetrów. Na rury można założyć tłumiące odgłosy czy chroniące przed naprężaniem osłony. Warto także pomyśleć nad materiałem, który wybierze się do instalacji. Aby instalacja właściwie funkcjonowała, wymaga się ustawienia rur kanalizacyjnych ze spadkiem 2-15% w stronę środkowej rury kanalizacyjnej.