Jak ciąć rury na wymiar?
Wykorzystywanie profili stalowych wiąże się zwykle z koniecznością wykonania ich odpowiedniej obróbki dostosowującej ich geometrię do potrzeb, wynikających z konkretnego sposobu ich użycia. Najczęściej w grę wchodzi przygotowanie otworów, nacięć lub perforacji, a także dodatkowe wyginanie oraz cięcie. W zależności od sytuacji wybierane są technologie obróbki, które zapewniają uzyskanie oczekiwanego efektu i nie pogarszają charakterystyki wyrobu.
Co trzeba wiedzieć o stosowaniu profili stalowych?
Profile stalowe są elementami wykorzystywanymi do wykonywania większości konstrukcji nośnych, podpór, stelaży oraz wszelkiego rodzaju infrastruktury niezbędnej w budownictwie i zastosowaniach przemysłowych. Służą one jako komponenty maszyn i urządzeń, a także rozmaitych budowli i elementów ich wyposażenia. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej w stosunku do masy własnej odporności, która wynika nie tylko z właściwości wykorzystanego materiału, a więc różnych stopów od stali czarnej po nierdzewną, ale także jego geometrii. Odpowiednie ukształtowanie ścianek profili oferuje znakomite znoszenie przez nie większości występujących obciążeń skręcających, zginających czy ściskających. Do wykonania gotowych wyrobów konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie wykorzystywanych w nich półfabrykatów. Dla redukcji niezbędnych procesów obróbkowych, ułatwienia transportu i przechowywania materiałów nabywcy zwykle wybierają profile otwarte oraz zamknięte, w tym rury ocynkowane cięte na wymiar. W zależności od charakterystyki materiału można stosować różne technologie cięcia.
Jak można ciąć profile stalowe?
Do cięcia profili stalowych można wykorzystywać różne technologie, w zależności od charakterystyki materiału, grubości ścianek, potrzebnej prędkości i uzyskanej dokładności oraz jakości wykończenia powstających krawędzi. Wśród technik termicznych najczęściej stosowane jest cięcie laserowe oraz cięcie plazmą. Cięcie promieniem lasera jest możliwe dzięki koncentracji wiązki fotonów na małej powierzchni, co prowadzi do wzrostu temperatury i odparowania metalu. Podobny efekt jest możliwy w przypadku cięcia plazmą, gdzie energia jest wytwarzana przez strumień zjonizowanego gazu przechodzący przez łuk elektryczny. Przy cięciu mechanicznym najczęściej korzysta się z pił oferujących cięcie prostoliniowe – taśmowych pozwalających na pracę z całymi pakietami profili oraz tarczowych, zapewniających dobrą wydajność. Firma Pomar Stal z Bytomia oferuje szeroki wybór profili stalowych ciętych na wymiar.