Jak czyścić komin?
Czyszczenie komina co określony, zalecany czas jest bardzo ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wewnątrz pomieszczeń, szczególnie tych, które są stale zamieszkiwane. Regularne czyszczenie gwarantuje również zadbanie o instalację grzewczą i minimalizuje ryzyko jej uszkodzeń. Dowiedz się, jak czyścić komin.
Co ile należy czyścić przewody kominowe?
Najrzadziej czyści się przewody wentylacyjne, ponieważ wyłącznie raz do roku. Obowiązek czyszczenia przewodów spalinowych musi być realizowany dwa razy do roku, natomiast przewodów dymowych – cztery. Kontrola bezpieczeństwa przewodów kominowych jest równie ważna i należy ją przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Pomóc w tym może przykładowo firma kominiarska z Warszawy, która dba o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich swoich Klientów.
Jak przeprowadzać czyszczenie komina?
Zgodnie z prawem budowlanym czyszczenie i kontrola kominów powinny być przeprowadzane przez profesjonalnych kominiarzy. Używają do tego przebijaków lub przepychaczy, szczotek, sprężyn kominiarskich czy gracy. Dzięki współpracy z wykwalifikowaną w tym zakresie osobą można mieć pewność, że komin będzie odpowiednio wyczyszczony, a także sprawdzony pod kątem potencjalnie mogących wystąpić usterek. Pomóc w tym może między innymi zakład usług kominiarskich Janusza Mitasa, funkcjonujący na terenie województwa mazowieckiego.
Dlaczego profesjonalne czyszczenie komina?
Profesjonalne czyszczenie komina to szansa na usunięcie nawet mocno zaschniętej sadzy, która w zależności od wielu czynników między innymi tych, związanych ze sposobem palenia może mieć postać lekkiego pyłu lub trudnej do usunięcia, gęstej mazi. Kominiarze dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia czynności w sposób bezpieczny, szybki i sprawny. Mają również możliwość czyszczenia komina zarówno od dołu, jak i od góry, z dachu budynku.
Jakie mogą być skutki zaniechania czyszczenia komina?
Zapominanie o oczyszczaniu komina z nagromadzonych w czasie spalania substancji prowadzi do zmniejszenia jego światła, a w konsekwencji również do niedrożności. Ignorowanie tego oczywistego obowiązku może prowadzić do zatruć lub nagromadzenia się w przewodzie kominowym łatwopalnych substancji. Wówczas, nie trudno o pożar całego budynku oraz inne wyjątkowo groźne wypadki. W przypadku pożarów wywołanych nieczyszczeniem instalacji często dochodzi do wybuchów, a uzyskanie odszkodowania nie posiadając odpowiednich dokumentów związanych z kontrolą i czyszczeniem od kominiarza, nie jest możliwe.