Jak dobrać odpowiedni zamek do drzwi wewnętrznych?
Wymiana czy montaż nowego zamka w drzwiach wejściowych lub wewnętrznych wymagają odpowiedniej wiedzy. Należy przede wszystkim znać jego wymiary, aby wiedzieć, jakie zamknięcie kupić. Jest to podstawowe zabezpieczenie domów, mieszkań, obiektów komercyjnych czy użyteczności publicznej przed wtargnięciem osób niepożądanych. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak właściwie dobrać zamek do drzwi?
Dobór rodzaju zamka do drzwi
Decydując się na wymianę zamka w drzwiach wewnętrznych, należy przede wszystkim wiedzieć, jaki jego model trzeba będzie zakupić. Wśród obecnie używanych zamknięć można wymienić:
standardowe zamki do drzwi wewnętrznych zamykane kluczem,
zamki do drzwi wewnętrznych na wkładkę bąbelkową,
zamki do drzwi wewnętrznych z blokadą.
Jest to podział uproszczony, jednak warto wiedzieć, jaki typ zabezpieczenia jest zamontowany w drzwiach. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać go w sklepie metalowym Karolewscy lub wytłumaczyć specjalistom, jakiego zamka potrzebujesz. Poza rodzajem zabezpieczenia warto przed zamówieniem poznać jego wymiary. Istnieje kilka zasad, dzięki którym prawidłowo zmierzysz akcesorium i kupisz je bez żadnego problemu.
Jak zmierzyć zamek w drzwiach wewnętrznych?
Pobranie wymiarów zamka do drzwi wewnętrznych to druga, bardzo ważna kwestia podczas zakupu tego typu zabezpieczenia. Wiele osób zastanawia się, jak zrobić to dokładnie i właściwie. Należy postępować według następujących kroków:
pobranie wymiarów rozstawu zamka,
zmierzenie odległości od czoła zamka do osi obrotu klamki,
zmierzenie długości czoła zamka,
jego szerokości,
zmierzenie szerokości puszki,
zmierzenie długości puszki.
Zakup prawidłowego modelu zamka do drzwi wewnętrznych pozwala zaoszczędzić czas i energię. Nie tylko Ty szybciej nakierujesz fachowca na to, jakiego rodzaju zabezpieczenia potrzebujesz. Obsługa sklepu będzie miała równie łatwiej pomóc Ci odnaleźć pożądany model.
Zamki do drzwi wejściowych i wewnętrznych nie tylko zapobiegają włamaniom, ale zapewniają także mieszkańcom i użytkownikom obiektów prywatność. Nie tylko domownicy mogą czuć się dzięki nim swobodnie. W firmach czy urzędach również spełniają rolę zabezpieczenia przed wtargnięciem osób niepożądanych, na przykład na ważne posiedzenie czy spotkanie biznesowe.