Jak działają szyby ciepłochronne?
Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy musi być wyposażony w okna, które zapewnią właściwe doświetlenie wnętrza, a jednocześnie umożliwią przewietrzanie pomieszczeń i zagwarantują widok na bezpośrednie otoczenie obiektu. Ze względu na swoje rozmiary i charakterystykę przeszklenia są jednak również miejscami, gdzie tworzą się tzw. mostki cieplne. Wśród istotnych parametrów okien znajdzie się więc również ich przewodność cieplna.
Dlaczego rodzaj zastosowanych szyb jest ważny?
Okna i drzwi są tymi elementami wyposażenia budynku, które mogą odpowiadać nawet za 1/3 powstających w nim strat ciepła. Przekłada się to bezpośrednio na koszty utrzymania obiektu, ponieważ ogrzewanie stanowi w nich najważniejszą pozycję. Wynika to z faktu, iż przy niskiej termoizolacyjności, konieczne okaże się zużycie większej ilości spalanego opału lub pobieranej energii elektrycznej. Rozwiązaniem jest wybieranie stolarki o dobrych parametrach użytkowych, a także zadbanie o to, żeby została ona poprawnie zainstalowana. Najłatwiej to osiągnąć wybierając energooszczędne okna z montażem. W Żukowie są one dostępne w ofercie firmy Styl Okna, Bramy, Drzwi. Podstawowymi cechami takich wyrobów będą wielokomorowe profile, dobrze dobrane okucia i uszczelnienia, a także pakiety szybowe z przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym oraz mające prawidłowo zaizolowaną ramkę. Ogromne znaczenie ma jednak także typ użytego szkła.
Czym jest szkło ciepłochronne?
Szkło ciepłochronne to tafle, które zostały pokryte powłoką zmniejszającą straty ciepła. Blokuje ona promieniowanie podczerwone, które mogłoby wydostawać się z wnętrza budynku za sprawą specjalnej warstwy ochronnej. By było to możliwe, na taflę szkła napyla się niezwykle cienką warstwę odpowiednich związków chemicznych, które są nanoszone równomiernie po obu stronach. Na części wewnętrznej pakietu nakładane są tzw. powłoki miękkie. Nakłada się je metodą magnetronowego napylania katodowego w próżni, a jej skład tworzą cząsteczki metaliczne, głównie srebro oraz tlenki metali – cynku, cyny oraz bizmutu. Od strony zewnętrznej wykonuje się powłoki twarde. Do ich powstania używana jest metoda pyrolityczna, a nanoszone związki to tlenki cyny z fluorem oraz nawęglony tlenek krzemu. Skutkiem jest poprawa izolacyjności pakietu szybowego bez utraty przepuszczalności światła widzialnego. Firma Styl Okna, Bramy, Drzwi z Żukowa oferuje energooszczędną stolarkę okienną ze szkła niskoemisyjnego.