Jak liczona jest wydajność pompy do szamba?
W dzisiejszych czasach duża wagę przywiązujemy do wygody i komfortu. W każdej sferze życia korzystamy więc z nowoczesnych urządzeń, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie. Doskonałym przykładem jest pompa do szamba, dzięki której opróżnienie zbiornika z nieczystości nie wymaga żadnego wysiłku. Aby jednak działała ona w pełni efektywnie, powinna być wydajna. Przeczytaj, jak liczona jest wydajność pompy do szamba.
Wśród pomp do brudnej wody, szczególnie przydatne są pompy do szamba. Stanowią one jeden z najważniejszych elementów systemu odprowadzania ścieków w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, firmach i instytucjach. To dzięki nim możliwe jest sprawne i bezproblemowe odprowadzenie nieczystości, również z szamb komunalnych. Zanurzane są w głąb zbiornika szamba, gdzie tłoczą zarówno oczyszczone, jak i nieoczyszczone ścieki do odpowiedniej wysokości. Możliwość radzenia sobie z cząstkami stałymi zanieczyszczeń różni je od pomp do brudnej wody. Dość często są także wyposażone w różnego typu rozdrabniacze, dzięki którym tłoczenie mocno zanieczyszczonych ścieków staje się łatwiejsze.
Aby wybrać pompę do szamba, która w pełni sprosta konkretnym potrzebom, z pewnością warto wiedzieć, jaka jest jej wydajność. Parametr ten informuje o tym, jaka objętość cieczy zostanie przepompowana w konkretnym czasie i najczęściej podawany jest w metrach sześciennych na godzinę. Jest to zatem kluczowa kwestia, która pozwala dobrać pompę do ilości wytwarzanych ścieków. Warto wiedzieć jednak, że nie wystarczy jedynie informacja na temat wydajności, bowiem istotne są również takie parametry, jak moc silnika oraz wysokość podnoszenia, czyli maksymalna wysokość, na jaką można przepompować nieczystości. O to, w jaki sposób wszystkie z tych czynników są ze sobą powiązane zapytaliśmy przedstawiciela firmy Dambat, zajmującej się produkcją i sprzedażą różnego rodzaju pomp.
Szybkie opróżnienie szamba jest możliwe dzięki zastosowaniu pompy o dostosowanych do niego parametrach. Moc urządzenia dobrana do szacunkowego obciążenia pozwoli osiągnąć zarówno wysoką wydajność, jak i odpowiednią wysokość podnoszenia. Największą wydajność będzie można osiągnąć przy niskiej wysokości podnoszenia. Z kolei im wyższe ciśnienie, a tym samym duża wysokość podnoszenia, tym mniejszy przepływ oraz niższa wydajność. Z tego powodu warto po pierwsze dokładnie określić swoje potrzeby, po drugie zaś zapoznać się z dokumentacją pompy, w której najczęściej za pomocą wykresów przedstawione są zależności między wysokością podnoszenia, a wydajnością.
Na rynku istnieją różne rodzaje pomp zatapialnych do brudnej wody, w tym również do szamba. Wybór warto jednak dobrze przemyśleć, ponieważ nie zawsze warto decydować się na urządzenie o najwyższej wydajności. Będzie się ono charakteryzowało najwyższą ceną, a może się okazać, że w zupełności wystarczy tańsza i słabsza pompa. Duża wydajność z pewnością przyda się w sytuacjach, w których szambo wykorzystywane jest nie tylko do przechowywania nieczystości, ale również do gromadzenia wody opadowej.
Podsumowując, wydajność pompy do szamba liczona jest w powiązaniu z mocą silnika oraz wysokością podnoszenia. Aby jak najlepiej radziła sobie ona z odprowadzaniem ścieków, warto dokładnie określić swoje potrzeby i dostosować do nich wydajność.