Materiał Partnera
Jak ocenić stan techniczny ochrony pożarowej budynku?

Jak ocenić stan techniczny ochrony pożarowej budynku?

Każdy budynek, bez względu na przeznaczenie musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Co więcej, obowiązkiem właściciela lub nadzorcy jest dbanie o sprawność tych instalacji. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów okresowych wszystkich systemów, mających za zadanie minimalizować skutki pożaru. Sprawdźmy zatem, na co zwracać uwagę oceniając stan zabezpieczeń przeciwpożarowych, w jakie budynek jest wyposażony?

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe stosuje się w budynkach?

Sposób zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku zależy przede wszystkim od funkcji, jaką dany obiekt spełnia. Inne rozwiązania są stosowane w budynkach mieszkalnych, inne w zakładach produkcyjnych, a jeszcze inne w instytucjach użyteczności publicznej lub obiektach handlowo-usługowych. Jednak bez względu na rodzaj użytych zabezpieczeń ich zadaniem jest wykrycie obecności ognia, przekazanie tej informacji do odpowiedniej osoby, i minimalizacja skutków pożaru.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe oferowane np. przez firmę STRAŻAK Piotr Żmuda, Robert Jabłoński Spółka Jawna z Warszawy można podzielić na bierne i czynne. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. tynki. Farby, czy zaprawy podnoszące odporność ogniową ścian oraz stropów. Do zabezpieczeń czynnych należą natomiast wszelkiego rodzaju systemy alarmowo-powiadamiające, których zadaniem jest wykrycie pożaru, a także nowoczesne instalacje oddymiające, tryskaczowe, zraszaczowe i hydrantowe, ułatwiające walkę z ogniem.

Czym kierować się przy doborze zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Montując lub modernizując instalację przeciwpożarową, trzeba pamiętać, aby wszystkie urządzenia i rozwiązania techniczne służące ochronie przeciwpożarowej posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty. Pod żadnym pozorem nie można instalować innych zabezpieczeń. Poza tym sposób ochrony pożarowej budynku musi być zgodny z obowiązującymi przepisami i do nich należy dostosować montowane zabezpieczenia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór firmy, wykonującej instalację przeciwpożarową. Warto skorzystać z usług podmiotu, który przeprowadzi badanie stanu zabezpieczeń pożarowych budynku, i na tej podstawie zaproponuje najlepsze rozwiązania. Wspomniane badania są niezbędne zwłaszcza w przypadku modernizacji instalacji przeciwpożarowych, gdyż pozwalają ocenić, które z istniejących rozwiązań można nadal wykorzystywać, które trzeba zmodyfikować, a które należy wymienić lub zastąpić bardziej nowoczesnymi zabezpieczeniami.