Jak powinna wyglądać dobrze zaprojektowana elewacja?
Nie ma domu bez właściwie zaprojektowanej i wykończonej elewacji. Dobry jej projekt uwzględnia użyte materiały, specyfikację powierzchni i warunków atmosferycznych. Na elewację najczęściej kładzie się tynk, ewentualnie drewno, kamień, klinkier, tworzywa sztuczne. W dobrze zaprojektowanej elewacji należy wziąć pod uwagę właściwe wykończenie, tynk i inne tworzywa.
Sposoby wykończenia elewacji
Wykończenie elewacji wiąże się z technologią, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne budynku (mogą być jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trójwarstwowe i szkieletowe). Najczęściej mamy do czynienia z domami murowanymi, których ściany należy koniecznie wykończyć tynkiem (i ewentualnie miejscowo udekorować płytami klinkierowymi czy betonowymi, drewnem, okładzinami z tworzyw sztucznych).
Warto pamiętać, że projekt wykończenia elewacji (sposobu, kolorystyki) planuje doświadczony, zatrudniony przez rodzinę architekt. Uwzględnia rodzaj, typ i kolorystykę wykorzystanych materiałów, a także rodzaj i grubość przewidywanego ocieplenia.
Ściany jednowarstwowe pokrywa się tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym. Warstwa ocieplenia w wersjach dwuwarstwowych pokrywana jest zazwyczaj tynkiem cienkowarstwowym (rzadziej panelami drewnianymi, PVC). Ściana trójwarstwowa może pełnić funkcję gotowej elewacji lub podłoża pod jakiś tynk. Ściany szkieletowe natomiast wykańcza się oblicówką z drewna lub tworzyw sztucznych, rzadziej tynkuje.
Wykonywaniem elewacji budynków (głównie domów jednorodzinnych) zajmuje się firma FUDAL, działająca na terenie województwa małopolskiego.
Charakterystyka tynków
Na ścianę zewnętrzną budynku można nałożyć tynki tradycyjne, grubowarstwowe lub cienkowarstwowe. Pierwsze zbudowane są z mieszanki wapna i cementu, a ich grubość wynosi około 15-20 mm. Najczęściej kładzie się je na ściany jednowarstwowe lub trójwarstwowe z elewacją z pustaków ceramicznych, lub cegieł.
Tynki cienkowarstwowe wykorzystuje się natomiast głównie do ścian ocieplonych w specjalnej technologii BSO.
Charakterystyka innych materiałów
Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest połączenie na elewacji kilku rodzajów materiałów. Drewno (koniecznie uprzednio zabezpieczone farbą, lakierem, lakierobejcą czy impregnatem) mocuje się wkrętami. Kamień (granit, marmur, piaskowiec) stosuje się najczęściej na grubych ściankach osłonowych lub konstrukcyjnych (z racji dużego ciężaru). Zaletą płytek klinkierowych jest szeroka gama kolorystyczna. Beton może mieć różne kolory, kształty, faktury, natomiast panele z PVC barwi się na różne kolory (zazwyczaj imitują naturalne słoje drewna).