Jak powstają drogi tymczasowe?
Zbudowanie tymczasowej drogi dojazdowej to jeden z kluczowych elementów organizacji miejsca budowy. Kiedy teren zostanie ogrodzony i uzbrojony w podstawowe instalacje, można przystąpić do wykonania właśnie tego etapu, który umożliwi dostarczanie niezbędnych do budowy materiałów. Jak powstają dojazdowe drogi tymczasowe?
Drogi dojazdowe tymczasowe z kruszywa
Drogi tymczasowe z kruszywa łamanego są popularną opcją np. podczas budowy domu. Do ich wyłożenia najczęściej wykorzystuje się granit lub bazalt. Jest to również opcja bardzo prosta do wykonania, gdyż wyłożenie tego typu drogi polega na wysypaniu kruszywa po uprzednim usunięciu z ziemi warstwy humusu i wypełnieniu powierzchni geowłókniną. Takie rozwiązanie na drogę tymczasową nie jest przystosowane do bardzo ciężkiego sprzętu i należy liczyć się z tym, że co jakiś czas, zwłaszcza po opadach deszczu, droga może nieco rozmiękać i konieczne może być uzupełnianie kruszywa. Montowaniem i układaniem różnego rodzaju dróg tymczasowych zajmuje się przedsiębiorstwo Proeko Serwis.
Drogi tymczasowe modułowe
Drogi modułowe powstają w wyniku ułożenia i zmontowania specjalnych mat wytworzonych z aluminium, drewna lub plastiku. W przypadku dwóch pierwszych typów niezbędne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu. Opcja z płyt plastikowych jest znacznie łatwiejsza do wykonania i możliwa do ułożenia przez dwie osoby. Takie rozwiązanie ma również inne plusy. Moduły z plastiku są bardzo wytrzymałe i lekkie.
Płyty betonowe jako droga tymczasowa
Drogi tymczasowe mogą być wykonane również z płyt betonowych. To zdecydowanie najtrwalsza i najsolidniejsza opcja, odporna na obciążenia, wszelkie opady, mrozy i inne czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Montaż tego typu drogi należy jednak do najtrudniejszych z powyższych. Przewiezienie i ułożenie płyt z betonu wymaga specjalistycznego ciężkiego sprzętu, który nie tylko przywiezie, ale również przeniesie i ułoży poszczególne bloki. Taka budowa wymaga auta wyposażonego w dźwig.
Utworzenie drogi tymczasowej z płyt betonowych jest czasochłonne i generuje koszty. Niekiedy jednak jest to jedyna opcja dostosowana do potrzeb danej budowy, zwłaszcza wtedy, gdy planowana jest duża inwestycja wymagająca solidnego dojazdu i dowiezienia ciężkich materiałów. Na tle budżetów tak dużych przedsięwzięć, koszty betonowych dróg dojazdowych znajdują jednak korzystne uzasadnienie.