Jak prawidłowo doprowadzić powietrze do kominka?
Kominki coraz częściej są nieodłącznym elementem aranżacji domów, w których nie tylko pełnią funkcje estetyczne, ale również skuteczne ogrzewają pomieszczenia. Niemniej jednak każdy kominek, zarówno otwarty, z wkładem kominkowym, jak i wolnostojący piec do spalania oraz utrzymania ognia wymaga dużej ilości powietrza. W jaki sposób doprowadzić powietrze do kominka w domu i jak wybrać odpowiedni kominek? Podpowiadamy.
Jak dostarczyć świeże powietrze do kominka?
Niewystarczająca ilość powietrza może powodować trudności z rozpalaniem kominka i podtrzymaniem ognia, a co więcej może wpłynąć na wydobywanie się dymu do wnętrza domu czy nawet cofanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych. Dlatego też doprowadzenie właściwej ilości m.in. do kominków wolnostojących powietrza jest niezwykle istotne ze względów efektywnego działania oraz bezpieczeństwa.
W zależności od rodzaju i modelu kominka zaopatrzenie go w powietrze może przebiegać na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzanie powietrza do budynku specjalnym kanałem nawiewnym bezpośrednio z zewnątrz. Kanał może być poprowadzony pod podłogą parteru lub pod stropem piwnicy, z kolei do kominków z zamkniętą komorą spalania powietrze może być doprowadzone za pomocą otworu wlotowego w ścianie. Taki otwór zabezpieczony jest dodatkowo specjalną siatką, która chroni przed przedostaniem się owadów i innych zanieczyszczeń do pomieszczeń.
Warto również zwrócić uwagę na ilość niezbędnego powietrza, w które sprzęt musi być zaopatrzony do prawidłowego funkcjonowania. Kominek zużywa około 300-400 m3 powietrza na godzinę, w związku z czym wielkość kanału oraz średnica wylotu musi być odpowiednio dopasowana, tak, aby gwarantowany był dobry ciąg, a tym samym spalanie.
Jaki kominek wybrać do domu?
Na rynku istnieje szeroki wybór kominków, które różnią się między sobą zarówno materiałem wykonania, mocą spalania, jak i rodzajem paliwa. Nie ulega wątpliwości, że dużą popularnością nadal cieszą się kominki gazowe, które nie wymagają podłączenia do komina. Właściciele domów chętnie wybierają także kominki wolnostojące oraz do zabudowy dostępne w ofercie sklepu z kominkami Epiecyki, które doskonale sprawdzają się do ogrzewania dużych powierzchni. Co więcej, tego typu kominki wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi, dzięki czemu elegancko zdobią każde pomieszczenie.
Z kolei dla osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne, dobrym rozwiązaniem będą kominki elektryczne oraz biokominki. W przypadku biokominków spalanie w komorze odbywa się za pomocą biopaliwa. Jeśli chodzi o rozpalenie kominków, w obu przypadkach ogień pojawia się natychmiastowo po ich uruchomieniu.