Jak prawidłowo wykonać fundamenty pod budowę domu?
Budowa domu jednorodzinnego to długotrwały, poniekąd skomplikowany proces – jeden z pierwszych etapów polega na postawieniu fundamentów, od których zależy stabilność całej konstrukcji. Osoby podejmujące się wykonania podstawy budynku są odpowiedzialni za bezpieczeństwo jego przyszłych mieszkańców. O czym powinny pamiętać, przystępując do tego zadania?
Fundamenty są najniższymi elementami konstrukcji – mają bezpośredni kontakt z gruntem. Rolą posady jest znoszenie obciążenia, jakie wywiera wzniesiony na niej obiekt i utrzymanie go w miejscu. Niewłaściwe przygotowanie podłoża może być przyczyną osiadania się budynku, jego zawilgocenia (skutkującego m.in. pleśnią i grzybem na ścianach) oraz ogólnej, szybszej destrukcji nieruchomości. Aby odpowiednio dobrać parametry podkładu, należy zbadać glebę, na której będzie stawiany dom. Zastane warunki znacząco wpływają na projekt.
Stawianie fundamentów w gruncie podczas budowy domu jednorodzinnego
Pierwszą czynnością, jeszcze przed właściwym rozpoczęciem posadowienia, jest wyznaczenie obszaru zajmowanego przez planowaną konstrukcję. Teren, na którym będą przeprowadzane prace, powinien być właściwie oznakowany: ok. pół metra od przyszłych podwalin należy wbić drewniane paliki i połączyć je za pomocą rozciągniętego drutu. Dopiero po wytyczeniu tej strefy można przejść do wykopu fundamentów pod budowę domu jednorodzinnego. W przeszłości podobne zadania wykonywano ręcznie, aktualnie zazwyczaj używa się koparki.
Głębokość dołu zależy od przewidywanego ciężaru i wysokości budynku, występowania wód gruntowych, zastosowanej techniki wykopu oraz rodzaju gleby. Kolejne kroki polegają na odpowiednim zabezpieczeniu i wzmocnieniu przyszłych fundamentów: należy przygotować hydroizolację oraz zbrojenia. Następnie przechodzi się do wylewki właściwie przygotowanej zaprawy betonowej – usunięcie z niej pęcherzyków powietrza może być trudne, dlatego najlepiej zaufać tutaj profesjonalistom (takim, jak fachowcy z firmy Budowa Więckowski z Łodzi).
Co należy zrobić po wylaniu fundamentów pod budowę domu jednorodzinnego?
Beton musi schnąć równomiernie. Jeżeli woda paruje zbyt szybko, trzeba zakryć go folią, a po upływie doby polać wodą. Podczas upałów zaleca się częstsze „podlewanie” fundamentów, a przy niskiej temperaturze (poniżej 5˚C) – zaniechanie tej czynności. Takie działanie ma zapobiec powstawaniu jakichkolwiek pęknięć w konstrukcji. Później przystępuje się do położenia izolacji przeciwwilgociowej: wykonuje się ją zwykle także w górnych partiach posady, już po wcześniejszej wylewce betonu.