Jak prowadzić prace ziemne na niewielkim obszarze
Trudno jest wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez solidnie przeprowadzonych przez fachowców prac ziemnych. Nie ma wątpliwości, że czynności te to istny chrzest bojowy inwestora… Mówi się, że jeśli przejdzie się przez wszystkie roboty ziemne, a chęć na budowę domu nie minie, to wszystko pójdzie już z górki! Co jednak w sytuacji, gdy czynności te nie zapowiadają się tak kolorowo, bo obszar działki jest niewielki? Wyjaśniamy w artykule!
Jakie są rodzaje robót ziemnych?
Bez względu na wielkość działki przeznaczonej pod budowę domu czy innego budynku prace ziemne wykonywane na ich obszarze są zazwyczaj bardzo zbliżone. Przede wszystkim wykonuje się nasypy, wykopy i oczywiście równanie terenu.
- Nasypywanie to podwyższanie terenu działki, które tworzy się przede wszystkim wtedy, gdy na działce jest wysoki poziom wód gruntowych. Wówczas fundamenty stawiane są na poziomie gruntu, a dookoła obsypuje się je ziemią. Stanowi to alternatywę do wykopów pod fundamenty, które wykonuje się standardowo. Jednak nasypy tworzone są często ze względów estetycznych. Jeśli działka usytuowana jest w ciekawym miejscu, a inwestor chce, by z domu było widać jezioro, morze lub inny interesujący punkt – stawia budynek na wzniesieniu. Należy pamiętać, że zmiana wysokości gruntu, a więc jego nasypanie – wymaga stosownych pozwoleń.
- Obniżenie terenu wykonuje się przede wszystkim na małych i wąskich działkach, aby móc zrobić podpiwniczenie budynku, dodatkową kondygnację czy garaż. W obniżaniu gruntu chodzi głównie o to, aby móc dodać bonusową przestrzeń w domu, na przykład przez umieszczenie części pomieszczeń poniżej poziomu gruntu. Dlatego rozwiązanie to stosowane jest głównie na niewielkim obszarze. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mieszkalnych obszarów podpiwniczenia przynajmniej jedna ze ścian musi być odsłonięta i posiadać okno.
- Wykopy pod fundamenty wiążą się z wywózką ziemi z danego terenu. W jej miejsce zostaną wylane fundamenty pod budynek. Oczywiście głębokość wykopów różni się w zależności od projektu domu czy ukształtowania terenu. Niekiedy trzeba wywieźć większą ilość ziemi, ponieważ jest kiepskiej jakości (na przykład glina) i nawiezienie w jej miejsce lepszego gatunku.
Podczas prac ziemnych wykorzystuje się szereg ciężkiego sprzętu budowlanego. Najpopularniejszymi są koparki, koparko-ładowarki, koparko-spycharki, równiarki, zgarniarki, palownice, kafary, wiertnice, walce i nie tylko. Oczywiście nie każda ekipa budowlana musi dysponować tymi maszynami czy innymi narzędziami budowlanymi. Zawsze można skorzystać z wynajmu koparko-ładowarki czy innego sprzętu. Taka możliwość jest szczególnie ważna wówczas, gdy firmę gonią terminy, a bez dodatkowego sprzętu nie byłaby ona w stanie ich dotrzymać. Zamiast narażać się na dodatkowe koszty i nietrzymanie budżetu przeznaczonego na zlecenie, lepiej wynająć maszynę budowlaną.
Wykopy na małej powierzchni
Wykopy pod fundamenty to jedna z najczęściej zamawianych usług z zakresu prac ziemnych. Zazwyczaj wykonuje się je z użyciem koparko-ładowarki. Co jednak w sytuacji, gdy musza być przeprowadzone na małej powierzchni? Niekiedy najprostszym wyjściem jest sięgnięcie po mniejsze maszyny budowlane, które bez problemu wjadą na ciasne i wąskie działki. Jednak ich obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ponieważ maszyny o mniejszej wydajności gorzej radzą sobie na przykład z kamieniami. Duzy głaz znajdujący się pod powierzchnia ziemi może uszkodzić maszynę.
Dość często spotykaną sytuacją w przypadku niewielkich działek budowlanych jest obniżenie terenu. Wówczas wykop jest jeszcze głębszy niż taki wykonywany ściśle pod fundamenty. Spowodowane jest to tym, że na niewielkiej powierzchni inwestor chce zmieścić jak największą powierzchnię domu, a co za tym idzie – planuje kondygnacje poniżej poziomu gruntu. W najtrudniejszych miejscach, do których dostanie się maszyną jest praktycznie niemożliwe, wykorzystuje się nawet materiały wybuchowe. Jednak w wielu przypadkach wciąż wykopy wykonuje się ręcznie.
Jak znaleźć fachowców na trudny teren?
Czy poszukiwanie ekipy budowlanej do robót ziemnych na działce uzależnione jest wyłącznie od jej parametrów i wielkości terenu? Jak zapewnia specjalista z firmy PWMarko – usługi remontowo-budowlane w Braniewie:
Prace na dużych działkach przeznaczonych pod budowę domu czy większej inwestycji są bez wątpienia bardziej pracochłonne, jednak można też powiedzieć – prostsze. Spowodowane jest to tym, że duża przestrzeń pozwala swobodnie wprowadzić na teren budowy ciężki sprzęt ułatwiający wiele czynności. W przypadku niewielkich obszarów jest to o wiele trudniejsze, a niektóre prace trzeba wykonywać ręcznie. Dlatego poszukując fachowców do robót ziemnych na trudnym, niewielkim terenie, należy przede wszystkim sprawdzić ich referencje, a także upewnić się, że mieli do czynienia wcześniej z podobnymi zleceniami. Jeśli tak, a do tego zostały zakończone sukcesem – z pewnością dysponują mniejszym sprzętem lub mają możliwości wykonywania niektórych prac ręcznie. Warto jednak pamiętać, że większy stopień skomplikowania prac ziemnych warunkuje wyższą cenę.
Prace ziemne to jeden z najważniejszych etapów podczas wznoszenia jakiegokolwiek budynku. Nie można o tym zapomnieć, wybierając ekipę do przeprowadzenia tych wszystkich czynności. Praca na niewielkim terenie jest o tyle bardziej skomplikowana, ponieważ nie zawsze każdy sprzęt jest w stanie wjechać na jej obszar. Dlatego prowadzenie prac ziemnych na niewielkim obszarze wymaga odpowiedniego przygotowania, kompetencji i narzędzi.