Jak przygotować podłoże pod panele podłogowe?
Układanie paneli podłogowych musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. Tylko w ten sposób będziemy mieć gwarancję równomiernego i prawidłowego ułożenia podłogi, a tym samym zachowania jej funkcji i estetycznego wyglądu przez wiele lat. W tym celu musimy wyrównać posadzkę, ochronić ją przed zawilgoceniem oraz właściwie dobrać podkład. Sprawdźmy, co musisz wiedzieć przed ułożeniem paneli podłogowych.
Przygotowanie do ułożenia paneli podłogowych
Przede wszystkim podłoże przeznaczone do montażu posadzki musi być równe i nie może mieć żadnych wybrzuszeń. Dopuszczalne są wyłącznie nierówności 2-3 mm na jeden metr, które będzie można wyrównać odpowiednio dopasowanym podkładem.
Pierwszym krokiem przed montażem paneli podłogowych jest wykonanie wylewki, która musi być wypoziomowana za pomocą długiej poziomicy. Jeżeli zdarzy się, że nierówności na jej powierzchni będą większe niż zalecane, należy dodatkowo użyć masy samopoziomującej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku instalacji paneli laminowanych, podłoże musi być wysuszone i oczyszczone.
Przed ułożeniem posadzki trzeba także wyłożyć podłogę folią paroizolacyjną, która ochroni panele przed zalaniami i wilgocią. W ofercie niektórych sklepów można dostać podkłady zintegrowane z folią, które nie wymagają jej samodzielnego założenia.
Jak wybrać podkład pod panele?
Kolejnym krokiem jest wybór podkładu, który musi być dopasowany do rodzaju podłoża oraz oczekiwań domowników. Zakładane są one głównie po to, aby wyrównywać posadzkę, niemniej jednak dzięki nim można również zwiększyć izolację akustyczną, wspomóc przekazywanie ciepła oraz izolować posadzkę od chłodnej wylewki.
W ofercie firmy Lamcoo zajmującej się sprzedażą i montażem paneli znajdziemy podkłady dostosowane do ogrzewania podłogowego, które zwiększają jego skuteczność bez konieczności zużywania większej ilości energii. Poza tym tego typu pokłady o wysokich właściwościach izolacyjnych to dobry wybór do miejsc, w których chcemy pozbyć się nieprzyjemnego chłodu na posadzce.
Możemy także wybrać modele z dodatkową warstwą paroizolacyjną, które sprawdzą się we wnętrzach znajdujących się nad wilgotnymi piwnicami. Ochronią one skutecznie podłogę przed możliwością zawilgocenia, a efekcie nieodwracalnego zniszczenia.
Z kolei do miejsc, takich jak korytarze lub salony, warto postawić na warianty z podwyższoną odpornością. Będą to podkłady z korka, które oprócz dobrej wytrzymałości, wyróżniają się wysoką izolacją termiczną i akustyczną. Co więcej, nadają się one do montażu na ogrzewanie podłogowe.