Jak układać podbitkę dachową?
Sposób układania podbitki dachowej zależy od materiału, z jakiego wykonany jest ten element. Rodzaj materiału wpływa również za stopień skomplikowania czynności montażowych. W zdecydowanej większości przypadków układanie podbitki można jednak wykonać samodzielnie, wystarczy znać kilka trików. Jak układa się podbitkę dachową i o czym należy pamiętać, aby uniknąć błędów? Wyjaśniamy w artykule.
Przygotowanie do montażu
Dbałość o odpowiednie przygotowanie przed właściwym montażem podbitki dachowej ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Nie należy więc zaniedbywać tego etapu pracy. Przed przystąpieniem do montażu należy precyzyjnie zwymiarować przestrzeń między okapem i elewacją, zaplanować otwory wentylacyjne i rozprowadzić instalację elektryczną. Ważne, aby przewody znajdowały się w specjalnych osłonach. Na etapie prac wstępnych warto też zadbać o zabezpieczenie wykorzystywanego materiału. Zwykle dodatkowe pokrycie lakierem czy innymi środkami wodoodpornymi jest konieczne tylko w przypadku podbitki drewnianej.
Montaż podbitki z PVC
Elementy do konstrukcji dachowych wykonane z PVC to bardzo powszechne rozwiązanie tego typu. Dużą zaletą są dobre właściwości tworzywa sztucznego, jak i łatwość układania podbitki. Montaż polega na wsunięciu paneli w przytwierdzone wcześniej listwy systemowe. Następnie należy zamknąć zamki i przykręcić panele za pomocą wkrętów do drzewa lub metalu, albo przybić gwoździami papowymi ocynkowanymi. Wbijając gwoździe, warto zostawić kilka mm luzu, aby umożliwić konstrukcji pracę pod wpływem zmian temperatury. Przytwierdzenie podbitki dachowej z PVC jest proste i bez problemu poradzi sobie z tym każdy, kto posiada podstawowe umiejętności budowlane i odpowiednie narzędzia. Podsufitkę PVC dobrej jakości można nabyć w firmie SYLMAG z Marek. Przedsiębiorstwo zajmuje się też sprzedażą elewacji i produktów pokrewnych, takich jak okna, drzwi antywłamaniowe, elementy orynnowania i parapety,