Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?
Spora część osób, które planują zamieszkanie na swoim, zamiast zakupu mieszkania w budynku wielorodzinnym wybiera budowę własnego domu jednorodzinnego. Rozwiązanie takie ma wiele zalet m.in. większa powierzchnia mieszkalna, czy prywatna przestrzeń rekreacyjna. Jednak taka inwestycja wymaga załatwienia kilku formalności. Jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Sprawdźmy jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taki dokument?
Do czego jest potrzebne pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?
Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego jest decyzją administracyjną, którą upoważniony organ najczęściej starosta, wydaje na wniosek osoby zainteresowanej rozpoczęciem takiej inwestycji. Co prawda przepisy prawa budowlanego pozwalają na budowę domu na tzw. zgłoszenie, ale dotyczy to wyłącznie jednorodzinnych budynków mieszkalnych, wolno stojących, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której budynek mieszkalny został zaprojektowany.
Tak więc dla firm budowlanych np. firmy Wiecha, realizującej różnego rodzaju prace budowlane w Częstochowie i okolicach ważne jest, aby inwestor posiadał dokument pozwalający na rozpoczęcie robót budowlanych, a jest nim najczęściej pozwolenie na budowę. To na jego podstawie w sposób legalny można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Aby jednak uzyskać taki dokument, należy złożyć wniosek, wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami, a tych jest kilkanaście.
Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego?
Aby organ odpowiedzialny za wydanie pozwolenia na budowę mógł wydać decyzję, musimy dostarczyć mu kompletny wniosek. Do wniosku trzeba dołączyć załączniki, z których najważniejsze to: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego nie ma to ważną decyzję określającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane oraz trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z wszystkimi uzgodnieniami technicznymi, mapami i opiniami.
Z punktu widzenia inwestora i firmy, która będzie realizowała budowę domu, najważniejszy jest projekt budowlany. Powinien on zawierać m.in. plan zagospodarowania działki, obejmujący usytuowanie obiektu, projekt architektoniczno-budowlany określający układ budynku oraz wykaz rozwiązań technicznych, wraz z sugerowanymi materiałami budowlanymi. Projekt musi też zawierać wytyczne instalacyjne, konstrukcyjne i charakterystykę energetyczną obiektu.