Jak wybrać dobrą równiarkę do prac drogowych?
Równiarka jest maszyną, która pozwala na budowanie dróg, ale również ich odśnieżanie. Jest to wyjątkowe urządzenie, służące do profilowania podłoży pod wybraną nawierzchnię,
a także do wykonywania nasypów, rowów oraz poboczy. Zdarza się, że wykorzystuje się je do mieszania materiałów, zrywania trawników oraz starej nawierzchni. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią równiarkę.
Kryteria wyboru równiarki
Cena nie jest jedynym kryterium, jakim należy się kierować podczas dokonywania wyboru optymalnej maszyny. Konkretny model powinien cechować się określonymi funkcjami użytkowymi. Ważne jest dopasowanie urządzenia do indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika. Tu uwzględnia się charakter prac, jakie będzie ona wykonywać, a także warunki, w jakich będzie pracować (np. rodzaj gleby).
Należy się zatem zastanowić, czy będą to głównie prace ziemne, jak profilowanie warstw podłoża podczas wykonywanej niwelacji, czy te o charakterze przygotowawczym. Równiarka może również wykonywać roboty związane z budową wałów przeciwpowodziowych oraz konserwacji już funkcjonujących rowów odprowadzających. Zdarza się, że operator przy jej pomocy odśnieża drogi.
Co jest szczególnie ważne?
Wśród najważniejszych parametrów znajdują się model maszyny, jej moc i napęd. Do wyboru są napędy 6×4 oraz 6×6. Ustalenie konkretnych wielkości w tym zakresie umożliwia przeprowadzenie analizy rynku i wybór optymalnych ofert. Jak wskazują specjaliści firmy XCMG Poland Sp z o o., należy tu uwzględnić te modele równiarek, w przypadku których możliwe jest zastosowanie dodatkowego osprzętu. Nie bez znaczenia jest również zagwarantowana przez producenta obsługa gwarancyjna oraz usługi serwisowe. Dzięki temu nawet w przypadku awarii użytkownik będzie pewny, że ewentualna naprawa nastąpi w krótkim czasie, a dostęp do części zamiennych będzie możliwy.
Użytkownik powinien wziąć pod uwagę to, jakie podzespoły zostały wykorzystane do montażu maszyny. Silnik, instalacja hydrauliczna, skrzynie przekładniowe, napęd – to elementy, które powinny cechować się najwyższą jakością. Równiarka często wykonuje trudne prace, które w znacznym stopniu obciążają jej układy. Powinna zatem być skonstruowana z najlepszych części, które w bezpośredni sposób przełożą się na długi czas eksploatacji. Ich klasa ma również znaczenie w przypadku konieczności przeprowadzenia kapitalnego remontu. Z czasem bowiem może okazać się, że słabsze, niemarkowe części zamienne są po kilku latach niedostępne.