Jak wygląda budowa nasypów drogowych?
Budowa nasypów drogowych jest jednym z rodzajów prac ziemnych, które niejednokrotnie należy wykonać przed położeniem nawierzchni autostrady bądź drogi. W artykule wyjaśniamy, czemu ono dokładnie służy, a także w jaki sposób i jakim sprzętem do robót ziemnych wykonuje się nasypy drogowe. Tłumaczymy również, jakiego rodzaju materiałów powinno się użyć w trakcie tworzenia nasypów.
Po co buduje się nasypy drogowe?
Budowa nasypów drogowych należy do kategorii nasypowych prac ziemnych, czyli takich, które w przeciwieństwie do robót wykopowych wykonuje się nad powierzchnią ziemi. Ich rola w utrzymywaniu infrastruktury transportowej jest bardzo istotna, ponieważ są one budowlami ziemnymi, które umożliwiają przeprowadzenie dróg i ulic po równej powierzchni. Nasypy sprawiają, że drogi, którymi poruszamy się różnymi środkami transportu nie mają uskoków, wybrzuszeń i innych nierówności. Mogłyby one nie tylko znacznie utrudnić swobodny przejazd samochodów, wydłużyć czas podróży, ale też zagrażać bezpieczeństwu użytkowników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pasażerów. Z tego powodu budowę nasypów warto zlecić cenionym i doświadczonym na rynku podmiotom, do których należy między innymi przedsiębiorstwo budowlane Artimex. Rzetelny wykonawca zapewni nie tylko profesjonalną realizację usługi, ale również dostarczy niezbędny sprzęt – koparki, spycharki, zagęszczarki, walce drogowe – i zagwarantuje obsługę świadczoną przez wykwalifikowanych operatorów.
Jak przebiega budowa nasypów drogowych?
W pierwszej kolejności powinno się wybrać odpowiednie materiały do budowy nasypów drogowych, czyli tak zwane kruszywa. Inne należy dopasować do dolnych partii nasypów, a jeszcze inne do górnych. Do tych pierwszych przeważnie stosuje się naturalne piaski i łupki, żwiry, grunty skaliste lub kamienne oraz podłoża metalurgiczne, natomiast w górnych partiach wykorzystuje się przede wszystkim pisaki, żwiry oraz kamienie. Zły wybór może doprowadzić do zawalenia się nasypu. Nasypy drogowe buduje się warstwami, które nakłada się po kolei na siebie. Zanim jednak to zrobimy, konieczne jest położenie geotkaniny, na którą to dopiero kładzie się poszczególne warstwy gleby. Bardzo ważne jest to, by warstwy te były jednolite, tzn. składały się z jednego rodzaju materiału, jak również nie znajdowały się w nich różne zagłębienia i dziury, w których mogłaby znajdować się woda osłabiając tym samym strukturę nasypu.